Nabídku a služby státu představí z jednoho místa – České národní expozice – celkem čtrnáct organizací. Stejně jako na posledním MSV v roce 2019 se vše uskuteční pod značkou Czech Republic: The Country for the Future. Letos v duchu faktu, že společnost z krize odchází silnější a stojí na startu, odrazovém můstku do nové éry.
V oceněné České národní expozici budou pro veřejnost k dispozici experti nejen z Ministerstva průmyslu a obchodu, ale také Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva obrany, Ministerstva dopravy, agentur CzechInvest a CzechTrade, Exportní garanční a pojišťovací společnosti, České exportní banky, Národní rozvojové banky, Technologické agentury České republiky, České rozvojové agentury, Úřadu průmyslového vlastnictví, Agentury pro podnikání a inovace a Strojírenského zkušebního ústavu.
„Po loňském roce, kdy se MSV nemohl kvůli kritické pandemické situaci konat, se letos podařilo na úspěšnou prezentaci navázat a Českou národní expozici opět nachystat. Že je to správná cesta ukazuje fakt, že expozice získala stříbrnou medaili na prestižní mezinárodní soutěži World Exhibition Stand Awards 2020 a synergický efekt služeb a informací poskytovaných z jednoho místa,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Přesto, že má letošní veletržní stánek stejně jako dřív přehledný, moderní a jednoduchý vizuální styl, i tentokrát půjde o informačně nabitou prezentaci, která, troufám si tvrdit, zaujme každého návštěvníka, každý si v ní najde to své.“
Odrazový můstek do nové éry
Loňská covid krize podle Karla Havlíčka mimo jiné otestovala odolnost společnosti a urychlila globální trendy. Šlo tak ale i o pomyslný odrazový můstek do nové éry. Éry ekonomiky znalostní, založené na digitalizaci, umělé inteligenci, čisté mobilitě včetně vodíku, dekarbonizaci, nebo smart řešeních.
„Veletrhy Brno byly jedním z nejvíce postižených subjektů pandemií. Chci poděkovat Ministerstvu průmyslu a obchodu za přípravu podpůrných programů pro postižené subjekty a dlouhodobou podporu MSV jako významné hospodářské události. MSV po vynucené pauze opět umožní prezentaci nových technologií naživo a osobní setkání,“ uvádí generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.
„MSV v Brně je po dvou letech příležitostí, kdy můžeme společně firmám a exportérům představit služby státu, které reagují na současnou situaci v mezinárodním obchodě. Zároveň získáme od firem aktuální zpětnou vazbu a jejich preference v prosazování zájmů na vnitřním trhu EU či v otázkách obchodní politiky,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová a dodává: „Stěžejní je pro nás v tuto chvíli mezinárodní přesah veletrhu, který umožňuje zvyšovat povědomí o ČR jako o zemi nabízející inovační potenciál a vyspělá řešení. Konkrétním příkladem těchto řešení, která budou prezentována na České národní expozici pod značkou Czech Republic: The Country For The Future, jsou prvky pro Smart Cities.“
Kam míří český průmysl?
Kromě podpory vývozu, tedy tradičních exportních konzultací agentury CzechTrade tzv. MeetingPoint, se na expozici bude debatovat také o směřování českého průmyslu.
„S průmyslovými firmami je pro nás velmi důležitá diskuze o příležitostech v souvislosti s digitalizací a dekarbonizací, tedy zelené ekonomiky včetně například vodíku či elektromobility,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro průmyslu a stavebnictví Eduard Muřický a dodává: „Na společné České národní expozici tak kromě možnosti konzultací s odborníky bude možné navštívit celou řadu praktických seminářů a workshopů. Například v pondělí odpoledne půjde o akci „5G pro Průmysl 4.0 & Smart Cities“, v úterý se uskuteční seminář k energetickým řešením v podnicích s představením možné podpory z EU fondů nebo z Národního plánu obnovy, ve čtvrtek pak akce „Vodík – cesta k transformaci hospodářství“.“
Top manažeři na MSV Brno 2020: Digitalizace neohrožuje pracovní místa
Doprovodný program na společné expozici se zaměří také na perspektivní sektory ve vybraných zemích Latinské Ameriky, ochranu průmyslových práv v ČR i v zahraničí, programy ekonomické migrace či nové nástroje na vnitřním trhu EU. Konzultace se budou poskytovat také v oblasti vodíkových technologií.
Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. Mezi další témata patří cirkulární ekonomika – nakládání s materiálními zdroji. Jde o trend, který je jednou z prioritních oblastí udržitelného rozvoje, a adaptace průmyslu a obchodu se bude ubírat právě tímto směrem. Součástí veletrhu je doprovodný program složený z odborných konferencí, seminářů a workshopů na aktuální technická, obchodní a ekonomická témata.
Podrobnosti k veletrhu jsou k dispozici na www.bvv.cz/msv
Digitální továrna 2.0 se zaměří na technologickou transformaci ekonomiky
Hlavním tématem Mezinárodního strojírenského veletrhu je digitalizace průmyslu. MSV názorně ukáže, jakým způsobem se inovační strategie českého průmyslu mohou naplnit a jak digitalizace výrobních procesů funguje v praxi. Konkrétní příklady budou k vidění v expozicích napříč všemi obory a veletržními halami, ale ucelený pohled na budoucnost průmyslu návštěvníci získají v pavilonu F díky projektu Digitální továrna 2.0, který se zaměří na technologickou transformaci české ekonomiky.
„Nejen ministerstva průmyslu a obchodu a dopravy představí to, jak digitálně přistupují ke světu. Historicky po druhé se tak stane v České národní expozici, v níž se více než deset státních organizací prezentovalo i na posledním MSV v roce 2019. Od té doby se ušel kus cesty, kterou naprosto zásadně poznamenala pandemie covid-19, potvrzující mimo jiné naprosto zásadní význam digitalizace, synergií činností a spolupráce. Subjektů v České národní expozici tak letos na MSV bude už čtrnáct, vizuálně přitom půjde o stříbrnou medailí oceněný stánek z mezinárodní soutěže World Exhibition Stand Awards 2020,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává:
„A jen MPO na MSV 2021 představí například Digitální knihovnu, tedy nový nástroj podpory exportu. Chybět by neměly ani informace o exportních inkubátorech a exportní alianci od CzechTrade nebo oblíbené konzultace v rámci Meeting Point.“
Pandemie ukázala, že digitalizace je nezbytností. Nikdo dnes nepochybuje o užitečnosti home office a vzdálených připojení na firemní systémy. Nicméně průmysl obecně se nachází na bodu přechodu. Nestačí jen technologická znalost a schopnost vyrobit určitý komponent či ideálně finální výrobek. Klíčová je schopnost inteligentní práce s daty, a to jak s interními, tak externími. Na tuto skutečnost se zaměří i Digitální továrna 2.0.
„Česká ekonomika je z velké míry spojena s průmyslovou výrobou, a proto je nyní na rozcestí. Cílem je zvládnout technologickou transformaci srovnatelnou s ekonomicko-politickou transformací raných devadesátých let,“ sdělil spoluorganizátor Digitální továrny 2.0 Zdeněk Havelka ze společnosti Cerebrica. Digitální továrna 2.0 chce ukázat cestu, jak tuto transformaci zvládnout.
Snahou je, aby se Česká republika stala „laboratoří Evropy“, kde se nasazují, pilotují a úspěšně rozvíjejí nové technologie a s nimi spojené postupy průmyslové transformace vedoucí k vyšší efektivitě a ekologicky čistému průmyslu. Český průmysl potřebuje změnu od tradičních průmyslových podniků k „technologickým pilotům“ evropské ekonomiky.
Expozice Digitální továrna 2.0 chce ukázat, jak tuto změnu rozběhnout a zvládnout technologickou transformaci spojenou s digitalizací. To vše v souladu s Národním plánem obnovy České republiky.
Expozice transformačních technologií
V rámci Digitální továrny 2.0 bude realizována prostorově propojená, tematicky strukturovaná expozice složená z ostrůvků vystavovatelů definujících jednotlivé komponenty digitální továrny. Představí se zde firmy jako Siemens, 3Dees Industries, 4dot Mechatronic Systems, Act-in CZ, AYES, Bits4s, Bossard CZ, Cerebrica, dataPartner, Grant Thornton, Hardwario, Intemac Solutions, Leadspicker, Mark2 Corporation Czech, NeuronSW, SIDAT, SKF CZ, stoba Precizní Technika, SysTech Group, The Cloud Provider či UNIS.
Digitální stage
Digitální stage je prostor navazující na expozici transformačních technologií, ve kterém vystavovatelé odprezentují svá řešení a zajímavé případové studie. Aktivity na digitální stagi jsou paralelně vysílány online. Následně je vše zpracováno do archivu, který je přístupný i po skončení akce.
Konference „Česká republika – průmyslová velmoc 2028?“
Druhý ročník mezinárodní konference se zaměří na otázku digitální transformace v pocovidové době a následné datové propojovaní firem vedoucí ke zvýšení efektivity vzájemné mezifiremní spolupráce.
Konference se bude věnovat definici strategických záměrů rozvoje ČR i případovým studiím o úspěšných řešeních a postupech. V rámci jednotlivých bloků budou představeny ty nejefektivnější nástroje a postupy v řešení problémových oblastí. Účastníci budou mít také jedinečnou příležitost zapojit se do diskuse s klíčovými „hráči“ Průmyslu 4.0.
Mezi řečníky nebudou chybět například Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny SIEMENS Česká republika, nebo Vladimír Mařík, vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze.
Na otázku, zda budoucnost rozvoje České republiky spočívá v nové podobě průmyslu vzniklé kombinací expertních znalostí s novými technologiemi (umělá inteligence, digitální dvojčata, 5G sítě), bude odpovídat ředitel Technologické agentury ČR a náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pro digitalizaci a inovace Petr Očko, který představí též možnosti financování transformačních projektů firem z Národního plánu obnovy.
Možnosti rozvoje dále nastíní a zhodnotí přední čeští ekonomové. Akce bude mezinárodní – důležitým panelistou bude např. Tilman Becker z Výzkumného a inovačního centra pro pokročilou průmyslovou výrobu. Konference se uskuteční ve středu 10. listopadu.