Radek Vondráček byl doprovázen 20člennou podnikatelskou misí, pro kterou velvyslanectví ČR zorganizovalo dvě podnikatelská fóra. V Nur-Sulatnu byl předseda českého parlamentu přijat nejvyššími státními představiteli Kazachstánu, a to prezidentem Kazachstánu Kasym-Zhormatem Tokajevem, předsedkyní Senátu Parlamentu Darigou Nazarbajevou a předsedou dolní komory Majilisu Parlamentu Kazachstánu Nurlanem Nigmatulinem.
V průběhu přijetí Radka Vondráčka prezidentem Kazachstánu Kasym-Zhomartem Tokajevem poblahopřál kazašských prezident České republice k nadcházejícímu státnímu svátku, když uvedl, že „návštěva se uskutečňuje v předvečer významných výročí pro Českou republiku, a to 30 let od Sametové revoluce, 20 let od vstupu do NATO, 15 let od vstupu do EU a především však před státním svátkem 28. října, kdy v roce 1918 vzniklo Československo. Všechny tyto události jsou významnými milníky v historii České republiky.“
Prezident Tokajev připomněl vysokou úroveň vzájemných vztahů v minulosti, kdy První prezident Nursultan Nazarbajev měl dobré vztahy s bývalým prezidentem Václavem Klausem i se stávajícím prezidentem Milošem Zemanem.
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček byl dále přijat předsedkyní Senátu Parlamentu Kazachstánu Darigou Nazarbajevovou, která označila Českou republiku za jednoho z klíčových partnerů Kazachstánu v Evropské unii. Zmínila dobré vztahy mezi oběma parlamenty a ocenila ekonomické úspěchy České republiky.
Radek Vondráček na jednání s partnerem, předsedou Mažilisu Parlamentu Kazachstánu Nurlanem Nigmatulinem, ocenil velmi přátelskou atmosféru přijetí a vzpomněl na setkání s ním v Praze v roce 2018. Nurlan Nigmatulin charakterizoval vzájemné vztahy mezi politiky obou zemí jako velmi přátelské a blízké, s potěšením zmínil, že se daří zvyšovat i vzájemný obchodní obrat, ale též úspěšně rozvíjet spolupráci v kulturní oblasti. Jako příklad uvedl kazachstánskou výstavu „Zlatý člověk“ v Národním muzeu v Praze a probíhající výstavu českého uměleckého skla „Skleněná zahrada“ v Národním muzeu v Nur-Sultanu, ale též velký počet kazachstánských studentů studujících v ČR.
V Nur-Sulatanu pak Radek Vondráček zahájil Česko-kazachstánské podnikatelské fórum, jehož se za ČR zúčastnilo 20 zástupců českých firem. Misi zorganizoval Svaz průmyslu ČR a Komora pro hospodářské styky se státy SNS a jejich prezidenti Jaroslav Hanák a František Masopust taktéž na fóru vystoupili.
Cesta delegace do Šymkentu, největšího města na jhu Kazachstánu, které získalo po Almaty a Nur-Sultanu jako třetí v roce 2018 statut města celorepublikového významu, byla nasměrována s cílem podpořit rozvoj podnikatelských kontaktů mezi ČR a Kazachstánem. V Šymkentu se předseda parlamentu Radek Vondráček setkal s primátorem Erlanem Ajtachanovem a s vedením města. V diskuzi byl projednány možnosti rozvoje ekonomických a obchodních styků, přičemž jako perspektivní oblasti byly identifikovány potravinářský průmysl, zemědělství, petrochemie a logistika.
Předseda Radek Vondráček uvedl, že Česká republika má inovativní firmy, které nabízejí chytrá řešení a moderní technologie. Jeho návštěva s podnikatelskou misí, o kterou byl v ČR velký zájem, je první cestou oficiálního představitele České republiky do Šymkentu. Společně s primátorem Ajtachanovem zahájil R. Vondráček v Šymkentu Česko-kazachstánské podnikatelské fórum, které organizovalo velvyslanectví ČR v s místní pobočkou Kazachstánské komory podnikatelů Atameken. Fórum navštívilo více než 130 zájemců z podnikatelské veřejnosti v oblasti jižního Kazachstánu.
Návštěva českého předsedy parlamentu v Kazachstánu probíhala při všech jednáních ve velmi přátelské a otevřené atmosféře. Diskuze se soustřeďovala především na podporu ekonomických styků mezi oběma zeměmi. Kazašská strana věnovala úrovni přijetí i obsahu návštěvy mimořádnou pozornost.
Informace a fotografie poskytnuty Zastupitelským úřadem České republiky v Nur-Sultanu (Kazachstán).