Ačkoli se dominikánská ekonomika tradičně opírala o služby, zejména turismus, současná vláda si klade za cíl tuto závislost snížit a rozvíjet průmysl.
Tato snaha má dobré předpoklady k úspěchu, protože země již disponuje moderní infrastrukturou a silným výrobním zázemím. Vláda se proto zaměřuje na několik strategických odvětví, která nabízejí nové příležitosti i pro české firmy.
ExportMag.cz: Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi
Využít výhod nearshoringu
Jedním z hlavních cílů je rozvoj výroby polovodičových součástek, což je klíčová priorita prezidenta Luise Abinadera. Vláda plánuje podpořit tento sektor investicemi do technického vzdělávání, prostřednictvím fondu Fondecyt a daňovými úlevami v zónách volného obchodu. Tato strategie reflektuje globální snahy Evropské unie a USA o snížení závislosti na asijských výrobcích.
Dominikánská republika má potenciál stát se důležitým hráčem díky své strategické poloze v blízkosti USA a chce využít výhod konceptu nearshoringu. Dominikánské ministerstvo průmyslu, obchodu a malých a středních podniků připravuje Národní strategii na podporu polovodičového průmyslu, jejímž hlavním cílem bude učinit z Dominikánské republiky konkurenceschopnou a bezpečnou destinaci pro polovodičový průmysl a přilákat zahraniční investice do tohoto sektoru.
Zásoba kovů vzácných zemin
Výhodou Dominikánské republiky je, že disponuje kovy vzácných zemin, tedy strategickými surovinami elektrotechnického průmyslu, nezbytnými pro výrobu čipů. Nedávné průzkumy odhalily, že v Dominikánské republice se nachází 13 z celkových 17 prvků vzácných zemin, přičemž největší koncentrace byla nalezena v oblasti Pedernales, kde již probíhá těžba bauxitu. Vláda v srpnu založila Dominikánskou důlní společnost (Emidom), jejímž úkolem bude průzkum a těžba těchto strategických surovin.
Investice do vzdělávání
Dominikánská republika si také uvědomuje důležitost rozvoje lidského kapitálu. Proto klade důraz na podporu univerzitního vzdělávání, zejména v technických oborech. Příkladem jsou vzdělávací programy zaměřené na polovodiče, které od letošního března poskytuje Národní institut odborného technického vzdělání (INFoTeP) zdarma. Tento institut rovněž spolupracuje s americkou technickou univerzitou Purdue na společném výzkumném programu. Nová iniciativa tří amerických a dominikánských univerzit poskytne dominikánským vysokoškolským studentům nejmodernější dovednosti pro úspěch v polovodičovém průmyslu.
Příznivé podnikatelské prostředí
Kromě existujících zón volného obchodu podporujících zahraniční investice a obchod se Dominikánská republika od roku 2022 zaměřuje na politiku „nulové byrokracie“. Cílem je pomocí digitalizace zjednodušit administrativu a usnadnit zahraniční investice.
Země je rovněž součástí Dohody o hospodářském partnerství s EU, což zajišťuje bezcelní obchod a další výhody pro zahraniční firmy. Vzhledem k tomu, že v oblasti designu a výroby čipů vyvíjí aktivity i české firmy, představují dominikánské snahy o rozvoj polovodičového průmyslu zajímavou příležitost i pro české firmy a výzkumná centra.