Vítězný tým ENKO představil aplikaci pro zakládání energetických komunit a navíc získal „divokou kartu“ do podnikatelského inkubátoru Startup Go.
ICUK Bootcamp je intenzivní vzdělávací program, který propojuje studenty z různých oborů a podporuje jejich kreativitu, týmovou spolupráci a podnikavost. Během pěti dnů pracují účastníci na řešení konkrétní výzvy, získávají zpětnou vazbu od mentorů a rozvíjejí své nápady směrem k reálné aplikaci.
ICUK uspořádalo od 24. do 28. února 2025 v pořadí druhý Bootcamp, tentokrát s tématem „Save the Energy“. Osm studentů UJEP se rozdělilo do tří týmů a společně pracovalo na inovativních řešeních v oblasti energetiky. Ne jeden, ale dva nejlepší nápady získaly přímý vstup do podnikatelského inkubátoru Startup Go, kde budou svoje projekty dále rozvíjet.
První Bootcamp proběhl v listopadu 2024 a zaměřil se na to, jak zahrnout podnikavost do výuky pro žáky druhého stupně základních škol. Tentokrát byla výzva z jiného soudku, zaměřili jsme se na úsporu energie a možnosti jejího efektivnějšího využití.
Začínající podnikatelé v Ústeckém kraji mohou i v roce 2025 získat dotaci až 200 000 Kč
Vítězem se stal tým ENKO, který vyvinul aplikaci pro tvorbu energetických komunit. Jejich řešení usnadní zakládání těchto komunit a sníží byrokratickou zátěž spojenou s jejich administrací. Díky své vizi získal tým divokou kartu do inkubátoru Startup Go. Tým tvořili Jitka Kulhavá z Přírodovědecké fakulty, Jan Povolný z Fakulty sociálně ekonomické a Ondřej Vandrovec z Filozofické fakulty.
Další tým, Daniel Cihlář z Fakulty sociálně ekonomické a Dominik Hlíza z Fakulty strojního inženýrství, se rozhodli řešit přímou úsporu nákladů využitím odpadního tepla. Pomocí tepelného výměníku dokáže jejich systém efektivně recyklovat teplo z odpadní vody, což by umožnilo hotelům, nemocnicím a dalším velkým provozům snížit náklady na ohřev čisté vody.
Třetí tým, Alpha Agentura, řešil společenský přínos a přišel s nápadem na neziskovou organizaci zaměřenou na osvětu o obnovitelných zdrojích energie. Lukáš Hercog z Fakulty strojního inženýrství, Josefína Trejbalová a Linda Hájková, obě z Fakulty sociálně ekonomické zaměřili jejich neziskovou organizaci na pořádání besed pro obce a širokou veřejnost, které by zvyšovaly povědomí o výhodách obnovitelných zdrojů.
Tři týmy, tři jiné pohledy na oblast energetiky, tři různá řešení. I tohle je důkazem, že inovace v energetice mohou mít mnoho podob – od technologických řešení přes komunitní projekty až po osvětu a vzdělávání.
„Bylo inspirativní sledovat, jak smíšené týmy studentů z různých fakult a oborů dokážou spolupracovat na jednom tématu a zároveň přicházet s tak rozmanitými řešeními. Je to jasný důkaz toho, jak důležité je dát studentům prostor nejen k přemýšlení nad inovacemi, ale také k samostatnému hledání problémů a tvorbě vlastních návrhů. Klíčové však je, aby jejich nápady nezůstaly jen na papíře – naším cílem je pomoci jim uvést je do praxe,“ zhodnotil akci Matouš Kostomlatský, koordinátor vzdělávacích aktivit a hlavní organizátor ICUK Bootcampů.
Následující, třetí ICUK Bootcamp, chystá ICUK v zimním semestru 2025. Plánuje navýšit kapacitu této vzdělávací akce až na 30 účastníků a již teď přemýšlí nad atraktivní a motivační výhrou pro vítězný tým.