Delegace navštívila hlavní města obou zemí Jerevan a Baku, kde se zástupci českých firem podívali do technologických center a jednali s místními IT společnostmi. Právě oblast informačních technologií pokládá arménská vláda za strategický sektor své ekonomiky a plánuje velkou digitální transformaci státu.
„Pohostinnost místních byla úchvatná a vzorná. Pro mě bylo nesmírně zajímavé zjištění, jak odlišné kulturní zvyklosti prostupují vším, včetně byznysu a mezilidských vztahů. Cesta to rozhodně nebyla zbytečná,“ zhodnotil podnikatelskou misi Pavel Marek ze společnosti Bleskové překlady.cz. Tato východočeská firma se zabývá překladatelskými i tlumočnickými službami s využitím umělé inteligence a nabízí také výuku cizích jazyků. Spolupracuje s více než třemi tisíci profesionálních překladatelů, kteří disponují praxí u soudů všech instancí. Zákazníkům nabízí své služby pro více než sedmdesát jazyků.
ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Třímilionová Arménie v roce 2019 zřídila ministerstvo hi‑tech průmyslu, se kterým Hospodářská komora ČR spolupracuje. V roce 2022 obrat arménského IT sektoru meziročně vzrostl o padesát procent a v zemi dnes působí přes tisíc firem z oblasti informačních a komunikačních technologií. Sektor využívá poměrně vysoký vědecký a vzdělanostní potenciál obyvatelstva. Rychle zde rostou počty odborníků v oblasti vývoje softwaru, průmyslové výpočetní techniky, elektroniky a polovodičů.
„Potkal jsem hodně zajímavých lidí a firem. Získali jsme nového distributora, společnost Mont, která je v regionu velmi známá. Myslím, že to bude dobrý byznys pro obě strany,“ říká jeden z účastníků mise, Oleg Volochovič ze společnosti Ice Warp.
Ta se zabývá vývojem softwarových nástrojů pro internetovou komunikaci, poštovních serverů a groupware pro velké firemní sítě. Tato společnost buduje pokročilou platformu pro komunikaci a spolupráci. Provozuje také datová centra v blízkosti svých zákazníků, působí v České republice, USA, Rusku, Německu a Indii.
Arménská ekonomika roste
Arménská ekonomika je relativně malá, ale otevřená. V roce 2022 vykázala růst ve výši 12,1 %, což je nejvyšší zaznamenaná hodnota od roku 1991. Vedle informačních technologií poháněla expanzi také odvětví financí a dopravy, z nichž každé zaznamenalo tempo růstu přesahující 45 %. Kromě toho vykázalo dvouciferná čísla pohostinství, stavebnictví, velkoobchod a maloobchod a zpracovatelský průmysl.
Za výrazným hospodářským růstem stojí přesměrování obchodních toků a logistických vazeb mezi Ruskem a zbytkem světa v důsledku ruské války proti Ukrajině. Arménská vláda se také snaží provádět reformy, modernizovat a zefektivnit ekonomiku, přilákat investice a podporovat příznivější podnikatelské prostředí, zejména pro firmy v sektoru IT a turismu.
Arménie
- počet obyvatel: 2,97 mil.
- růst HDP: 12,1 %
- nezaměstnanost: 13,0 %
- míra inflace: 8,6 %
- nominální HDP: 19,75 mld. USD
Na hospodářství Arménie se 57,4 % podílí služby, 28,5 % průmysl a 14,1 % zemědělství. Důležitou roli v ekonomice země představuje těžba surovin, hlavně mědi, molybdenu, zinku, zlata a stříbra. Za strategický pokládá vláda sektor informačních a komunikačních technologií, jehož obrat v roce 2022 meziročně vzrostl o 50 %. V Arménii působí přes tisíc ICT firem.
Údaje jsou za rok 2022. Zdroj: Mapa globálních oborových příležitostí MZV
„Arménie se v poslední době významně profiluje na sektor informačních technologií a pro naše firmy se tam tak vytvářejí zajímavé nové příležitosti. Proto se v jerevanském technologickém centru konalo i úspěšné podnikatelské fórum,“ vyzdvihla předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Jak dodala, doprovodná podnikatelská mise měla za cíl prohloubit již fungující obchodní spolupráci či proniknout na další perspektivní kavkazské trhy. Příležitostí pro český export jsou podle zastupitelského úřadu ČR v Arménii dopravní infrastruktura, těžební a ropné technologie, energetika, informační a komunikační technologie, elektronika, kyberbezpečnost, voda a životní prostředí nebo zemědělství a potravinářství.
Ázerbájdžán je bohatý na ropu
Desetimilionový Ázerbájdžán je největší ekonomikou na Kavkaze. Země představuje klíčového dodavatele ropy a zemního plynu do řady zemí EU. V roce 2022 tamní ropa pokrývala 25 % české spotřeby. Hospodářská komora v zemi spolupracuje s organizací AZPROMO a Centrem pro analýzu a koordinaci 4. průmyslové revoluce, které se zajímá o spolupráci s ČR na přenosu know‑how při zavádění nových technologií.
Ázerbájdžán
- počet obyvatel: 10,36 mil.
- růst HDP: 4,6 %
- nezaměstnanost: 6,8 %
- míra inflace: 13,8 %
- nominální HDP: 78,72 mld. USD
Na hospodářství Ázerbájdžánu se 52,3 % podílí průmysl, 40,8 % služby a 6,9 % zemědělství. Země je klíčovým dodavatelem ropy a zemního plynu do řady zemí EU. V roce 2022 pokrývala ázerbájdžánská ropa 25 % české spotřeby a ropný sektor tvořil 51 % příjmů státního rozpočtu. Ázerbájdžán se v poslední době snaží rozvíjet i další odvětví ekonomiky, jako je zemědělství, chemický a zpracovatelský průmysl a stavebnictví.
Údaje jsou za rok 2022. Zdroj: Mapa globálních oborových příležitostí MZV
„Pro nás bylo důležité se setkat s místními partnery, což jsou státní organizace pod ministerstvy vnitra, obrany nebo spravedlnosti, Podařilo se nám také poprvé setkat se s ázerbájdžánskými tajnými službami,“ popisuje Václav Pala ze společnosti Compelson.
Firma je známá díky produktu MOBILedit, který dokáže editovat obsah téměř libovolného mobilního telefonu a slouží ke správě a pokročilému využití mobilů. Její produkty využívají od roku 1996 armády, policie a vyšetřovatelé z celého světa. Centrála společnosti a vývoj je stále v Česku, svoje zákazníky má ve více než sto zemích.
Ázerbájdžánská ekonomika v roce 2022 rostla o 4,6 % hlavně díky vysokým cenám energetických surovin na světových trzích. Tamní vláda se dlouhodobě věnuje diverzifikaci hospodářství mimo ropný sektor a podniká kroky k přilákání zahraničních investic do dalších oblastí ekonomiky. Investuje proto do inovací v zemědělství, environmentálních technologiích a usiluje o využívání obnovitelných zdrojů energie.
Tuzemské firmy zde můžou najít příležitosti v energetice, zdravotnictví, rozvoji dopravní infrastruktury, zemědělství a potravinářství nebo ve vzdělávání.