Egypt láká zahraniční investory, pomáhají mu pozitivní ekonomické změny

V souladu s vládní strategií urychluje Egypt snahy o lokalizaci výroby do země a přenos know-how. Vyhlídky egyptské ekonomiky v poslední době naznačují zlepšení stávající situace.

Stále se rozrůstající investiční pobídky egyptských úřadů mohou zmírnit obavy potenciálních investorů a urychlit jejich rozhodnutí investovat právě do Egypta. Vše potom směřuje k investiční konferenci s Evropskou unií na konci června 2024.

Ilustrační fotografie

Důvodů, proč Egypt o lokalizaci výroby tolik usiluje, je několik: přenosem know-how získá důležité dovednosti pro technologický růst, zlepší obchodní bilanci díky snížené potřebě dovážet zboží a export do třetích zemí mu opatří další příjem, především tak uleví setrvalému tlaku na zajištění deviz.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Uvolnění kurzu, finanční balíčky

Pozitivní zprávou pro všechny potenciální investory včetně českých firem je březnové uvolnění kurzu egyptské libry a masivní finanční balíčky ze strany Spojených arabských emirátů, Mezinárodního měnového fondu i Evropské unie, které po měsících opět zlepšily vyhlídky egyptské ekonomiky, což pro investory znamená výrazně jednodušší cestu ke směně zisků v místní měně na devizy. Uvolnění kurzu i příliv deviz do egyptské ekonomiky jsou přirozeně kladným sdělením i pro české vývozce, kteří byli nuceni dlouhodobě čelit prodlevám s placením za zboží a jeho „zmrazení“ v přístavech. Zachováváním vysokých úrokových sazeb se potom Egypt snaží mírnit inflaci, jejíž míra dlouhodobě přesahuje 30 %.

Klíčovými sektory, do nichž by Egypt rád směřoval investice, jsou energetika (obnovitelné zdroje energie a zelený vodík), strojírenství, zemědělství nebo zdravotnictví, výčet však není úplný.

Investiční pobídky

Významnou úlohu v celém procesu investování do Egypta hraje Generální úřad pro investice a volné zóny (GAFI), který plní roli správce i vstupní entitu pro každého investora do Egypta. Mezi pobídky, které GAFI nabízí novým investorům, patří jednotné clo ve výši 2 % nebo vratky na daních z příjmu od 35 do 55 % v závislosti na velikosti podílu zahraničního investora. Kromě toho stát přebírá část nákladů na školení pracovníků i připojení investičního projektu na inženýrské sítě.

Ilustrační fotografie

V závislosti na sektoru potom GAFI vytváří pobídky specifické: v segmentu zeleného vodíku jsou tak strojní vybavení, suroviny a nástroje osvobozeny od daně z přidané hodnoty, v případě vědecko-technických projektů jsou pro změnu od DPH a cel osvobozeny vysokoškolské a vědecko-výzkumné instituce.

Investiční „svátek“ pro evropské firmy

Jistým „svátkem“ investičních příležitostí pro evropské firmy v Egyptě by se měla stát investiční konference, která se uskuteční v Káhiře 29. a 30. června 2024. Konference, která se ponese v duchu hesla „Unlocking Egypt’s advantages in a fast-changing world“, se bude zaměřovat na pět stěžejních témat: reformy podnikatelského a investičního prostředí, obnovitelnou elektřinu a vodík, cirkulární ekonomiku, potravinovou bezpečnost a farmaceutický průmysl.

Vedle egyptské hlavy státu a předsedkyně Evropské komise se počítá s účastí zástupců až tisíce evropských i egyptských firem napříč sektory. Konference se samozřejmě mohou zúčastnit i české firmy, které mají vážný zájem o investování v Egyptě, přenesení části výroby nebo zakládání joint-ventures.

V případě zájmu o účast na investiční konferenci se firmy mohou obrátit na obchodně-ekonomický úsek českého velvyslanectví v Káhiře: Cairo.Commerce@mzv.gov.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Káhiře (Egypt). Autor: Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme