Ambiciózní cíl ve výši 30 miliard dolarů v přímých zahraničních investicích během současného finančního roku, který začal 1. července, byl stanoven v době, kdy Egypt škrtá rozpočty a zpomaluje projekty státních výdajů. S obnovenou důvěrou v egyptskou libru po devalvaci měny v březnu a se snižujícími se úrokovými sazbami po celém světě se zájem investorů o Egypt pravděpodobně zvýší.
„Egyptský trh je obrovský a vláda v posledních několika letech vynaložila mnoho výdajů na infrastrukturu,“ říká Amr Noureldin, bývalý místopředseda Generálního úřadu pro investice, oficiální agentury odpovědné za podporu zahraničních investic. „Egypt, stěžejní bod tří kontinentů s dobrým přístupem na evropské trhy, se vždy prosazoval jako brána do Afriky,“ říká Noufreldin.
ExportMag.cz: Omán a jeho ekonomika možná ještě všechny překvapí
Zemi od roku 2019 brzdí globální ekonomické zpomalení, které zhoršila pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu, spolu s přetrvávající krizí zahraniční likvidity, která podnikům ztěžovala fungování. Současná administrativa se nicméně zároveň pustila do masivního budování infrastruktury, postavila tisíce kilometrů nových silnic a zavedla nové dopravní a logistické projekty. Vyvinula také úsilí o snížení byrokracie a usnadnění investičního procesu prostřednictvím iniciativ, jako jsou investiční zákon z roku 2017, který nabízí nové pobídky a záruky pro investory, a jednotné kontaktní místo, které investorům umožňuje mít pod kontrolou byrokratické postupy.
Nada Hashim, hlavní investiční analytik společnosti CI Capital Asset Management, říká, že ačkoli mnoho z těchto iniciativ existuje již více než pět let, přínosy se pravděpodobně projeví až po devalvaci egyptské libry v březnu. „Vidíme, jak jsou investoři lépe obeznámeni s novými pobídkami,“ komentuje Hashim.
Generální úřad pro investice se nyní zaměřuje zejména na investice do výroby, textilního průmyslu a zelené energie, což jsou odvětví, ve kterých má Egypt teoretickou výhodu vzhledem ke svým nízkým mzdovým nákladům, geografické blízkosti Evropy, a četným solárním a větrným zdrojům. „Čínské i turecké společnosti, které chtějí otevřít textilní továrny v Egyptě, zaznamenaly velký zájem,“ říká Hashim. „Po devalvaci se Egypt výrazně zlevnil, pokud jde o mzdové náklady, takže vidíme, že textilní průmysl si vede opravdu dobře a přitahuje mnoho investic.“
Během nedávné investiční konference Evropské unie v Káhiře byly podepsány obchody v hodnotě potenciálních 72 miliard dolarů. Podle následných prohlášení premiéra Mostafy Madboulyho byly hlavními oblastmi zájmu zelený vodík a zelený čpavek. Hashim říká, že tento zájem je obzvláště vysoký z Evropy a že Evropská banka pro obnovu a rozvoj pravděpodobně zaměří všechny své prostředky pro Egypt na zelenou energii.
Ayman Amer, ředitel strategie egyptského burzovního makléře CI Capital, nicméně uvádí, že největším zdrojem přímých zahraničních investic pravděpodobně zůstanou země Golfského zálivu, zejména SAE, Saúdská Arábie a Katar.
V březnu podepsaná dohoda emirátského suverénního fondu ADQ o 35 miliardách dolarů na rozvoj turistické oblasti Ras al Hekma se stala zdaleka největší zahraniční investicí Egypta, která změnila ekonomický výhled země. Vláda navíc očekává pro tento nadcházející rok další zahraniční investice kolem 12 miliard dolarů. „Mohli bychom se brzy dočkat další dohody, jako je Ras al Hekma,“ říká Amer a naznačuje, že probíhající rozhovory se saúdskými investory o rozvoji Ras Gamila v Rudém moři by mohly být nejnovější takovou dohodou.
Malik k tomu poznamenává: „Přilákání přímých zahraničních investic bude rozhodující pro posílení výhledu růstu HDP, zejména proto, že vláda bude muset držet fiskální politiku přísnou a pokročit s dalšími reformami.“
Zvýšení investic ze zahraniční, včetně těch z Evropy, bude znamenat samozřejmě i zvýšení exportních příležitostí pro české podnikatele. Zahraniční kancelář CzechTrade Káhira je připravena pomoci se vstupem na egyptský trh. Pro více informací kontaktujte zahraniční kancelář v Káhiře.