Hlavním cílem zavedení byla ochrana obyvatel země, která se řadí na nevyšší příčky v problematice obezity a kardiovaskulárních onemocnění. Neméně důležitý je také obrovský výnos z těchto produktů do státní pokladny.
Každý rok místní vláda přidává další informativní kampaně o potřebě zdravějšího životního stylu a důsledcích sedavého způsobu života. Jelikož se ale čísla osob s nadváhou nesnižují, rozhodly se v roce 2017 SAE přidat k již zavedené spotřební dani na alkohol také další produkty.
Prvními vlaštovkami byly sycené nápoje, energetické nápoje a tabákové výrobky. V roce 2019 se spotřební daň rozšířila i na slazené nápoje a produkty na jejich přípravu. V současné době tak importér platí daň ve výši 50 % z prodejní ceny slazených, alkoholických nebo sycených nápojů a dokonce 100 % z ceny energetických nápojů a tabákových výrobků.
Spotřební daň se platí z prodejní ceny koncovému zákazníkovi. Nejedná se tedy o cenu importní, ale o daň vypočítanou z finální ceny, za kterou bude produkt nabízen v regálech.
České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji
Asi není nijak překvapující, že si místní vláda zavedení daně velmi pochvaluje. Na oslavu pětiletého výročí vydalo tiskové oddělení Státního daňového úřadu následující prohlášení: „Od zavedení programu v roce 2017 bylo přihlášeno 3 078 produktů spadajících pod nová daňová opatření a do poloviny roku 2020 vzrostlo toto číslo na neuvěřitelných 30 834.“
Generální ředitel úřadu Khalid Ali Al Bustani konstatoval, že již po třech letech od implementace byly znát pozitivní změny v prodejích slazených a energetických nápojů. Došlo k rozšíření portfolia firem o neslazené a zdravější alternativy a tím i ke zlepšení zdraví místních obyvatel.
Kromě speciálního programu pro nahlášení nelegálního obcházení této daně úřad osobně kontroluje zaregistrované podniky a importéry. V roce 2021 proběhlo na území Emirátů téměř 20 000 kontrol.