Čtyřletý projekt s rozpočtem 16 milionů EUR (cca 400 milionů Kč) z evropských fondů a dalších 7 milionů EUR (cca 190 milionů Kč) z průmyslu se věnoval širokému spektru témat, včetně kybernetických útoků na kritickou infrastrukturu, informační bezpečnosti a ochrany dat, certifikace a rozvoje kompetencí.
„Četné hrozby, jako je pandemie, válka na Ukrajině a klimatické a energetické krize, zdůraznily rostoucí význam budování bezpečné, odolné a digitálně suverénní Evropy. CONCORDIA plně dosáhla svého cíle a vybudovala základy právě takového systému, který je zároveň inovativní a otevřený. Výsledky projektu CONCORDIA poskytnou cenné vstupy nejen Evropskému centru kybernetické bezpečnosti a síti národních center kybernetické bezpečnosti, a tím i celé evropské kyberbezpečnostní komunitě, ale také posílí a urychlí výzkum a zejména inovace,“ uvedla koordinátorka projektu profesorka Gabi Dreová z Univerzity ozbrojených sil v Mnichově.
Projekt CONCORDIA přináší 21 nových výsledků, které pomohou čelit rapidně rostoucímu počtu komplexních kyberútoků. Jsou rozděleny do šesti hlavních kategorií: politika, technologické nástroje, vzdělávání, pilotní technologie, certifikace a výzkum. Všechny výsledky jsou nyní k dispozici široké veřejnosti na webových stránkách projektu CONCORDIA.
Jedním z výstupů projektu je takzvaná roadmapa – sada doporučení pro kyberbezpečnost v Evropě, která propojuje výzkum a inovace, vzdělání, ekonomiku a investice, právo a certifikace a standardizace. Doposud se totiž zájem v kyberbezpečnosti soustřeďoval zejména na technologické aspekty.
Nový strategický dokument proto popisuje devět dimenzí, které kyberbezpečnost ovlivňují, a zároveň ukazuje, na co je třeba se v nich aktuálně zaměřit. Pro kontinuální získávání zpětné vazby od kyberbezpečnostní komunity byla vytvořena CONCORDIA Monitoring Board.
Mezi další nástroje patří například KYPO Cyber Range Platform, kterou vyvinula Masarykova univerzita a díky projektu byla v roce 2020 vydána jako open-source. „Věříme, že KYPO Cyber Range Platform je významným příspěvkem kyberbezpečnostní komunitě. Open-source kybernetická platforma zpřístupňuje praktické vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti univerzitám a organizacím v Evropě i po celém světě, a pomáhá tak snížit obrovský nedostatek expertů na kyberbezpečnost,“ uvedl Jakub Čegan z Masarykovy univerzity. KYPO Cyber Range Platform získala v roce 2021 evropskou cenu EC Innovation Radar v kategorii disruptivní technologie.
Projekt CONCORDIA (Cyber security cOmpeteNCe fOr Research anD Innovation) – propojuje technické a společenské vědy. Spolupracuje na něm 56 institucí z celé EU, mezi nimi univerzity, výzkumná centra, soukromé společnosti a veřejné instituce ze 17 členských států EU, Švýcarska, Norska, Izraele a Velké Británie. Koordinuje jej Univerzita ozbrojených sil Mnichov, Českou republiku v něm reprezentuje Masarykova univerzita. Projekt začal 1. ledna 2019 a skončil 31. března 2023. Održel finanční prostředky z programu pro výzkum a inovace EU Horizon 2020.