Aktuálně probíhá velký konkurenční závod o rekonstrukci Ukrajiny. Velké příležitosti budou téměř ve všech oblastech, od infrastruktury (rozvoj železnic, výstavba překladišť, modernizace městské dopravy atd.) až po zdravotnictví (modernizace nemocnic a zdravotnických středisek, dodávky do nemocnic, dodávky rehabilitačních pomůcek, farmacie atd.).
Pomoc státu je zásadní
České firmy jsou známé tím, že jsou schopné dodat kvalitní zboží za rozumnou cenu. Není tedy důvod, aby se český export na Ukrajinu do budoucna nedostal na úroveň exportu do srovnatelných zemí EU, kam nyní směřuje pětkrát více objemu tuzemského exportu.
Firmy tak očekávají, že jim vláda bude v tomto nelehkém úkolu pomáhat. Vládou alokované finanční prostředky na pojištění českého exportu, do tzv. EGAP Fondu Ukrajina, nejsou ale dostatečné. Celková pojistná kapacita ve výši 639 milionů korun nestačí a rychlost a objem žádostí ze strany firem to potvrzují. Požadujeme navýšení objemu fondu na minimálně jednu miliardu korun. Podporuje to i fakt, že EGAP doposud nemusel řešit jedinou pojistnou událost a zkušenosti s fondem jsou jen pozitivní.
Státní podpora exportu na Ukrajinu
Program EGAP Fond Ukrajina
nedisponuje dostatečným objemem finančních prostředků.
639 mil. Kč
→ stávající podpora nepokryje poptávku ze strany firem, které o pojištění exportu do teritoria mají zájem
cíl: minimálně 1 mld. Kč
→ nutné navýšit objem fondu, aby české firmy dokázaly být v teritoriu konkurenceschopné
Ukraine Facility
Nezbytné kroky:
- přislíbené státní prostředky pokryjí první vlnu zmapovaných projektů
- potřebujeme záruky, že v současnosti avizovaná částka 1 mld. Kč přislíbená na Ukraine Facility bude dodržena
Aby české firmy byly na Ukrajině konkurenceschopné proti obdobným programům dalších rozvinutých ekonomik na pojištění exportu (Německo, Dánsko, Polsko), měl by objem Fondu Ukrajina být nadále průběžně navyšován a parametry programu výrazně rozvolňovány.
Podpora prostřednictvím Ukraine Facility
Evropská unie alokovala pro roky 2024–2027 celkem 50 miliard eur v rámci tzv. Ukraine Facility. Z toho je patrné, že potřebné finanční objemy na obnovu Ukrajiny jsou tak velké, že nemohou být záležitostí národních vlád.
Přislíbené státní prostředky pokryjí první vlnu zmapovaných projektů, pokud bude současně dodržena avizovaná částka jedné miliardy korun přislíbená na Ukraine Facility. Pro prvotní identifikované projekty evidované MPO ČR je nezbytné zajistit dostatečné finanční záruky ve výši přes 100 milionů eur. Tyto projekty jsou klíčové pro rozvoj a obnovu Ukrajiny a týkají se odvětví jako energetika, železniční infrastruktura, stavebnictví, těžba nerostných surovin a dalších.
Podpora Ukrajině loni výrazně pomohla české ekonomice
Všechna tato jednání ve prospěch členských firem za Svaz průmyslu koordinuje Pracovní skupina pro Ukrajinu, kterou vede Jakub Weimann, CEO firmy Bonatrans. Skupina své členy informuje o aktuálních možnostech spolupráce na obnově válkou zničené země. Svaz je partnerem vlády a bankovního sektoru při společných aktivitách na podporu česko-ukrajinské spolupráce, jako jsou podnikatelské mise, byznysová fóra či další platformy spolupráce.