V jedné z nejhustěji obydlených oblastí na světě, palestinském pásmu Gazy, se na 365 kilometrech čtverečních tísní téměř dva miliony lidí. Účastníci palestinského exodu či jejich potomci tu žijí v zoufalých podmínkách. Ulice a náměstí měst jako Gaza, Khan Yunis, Rafah či Jabalia jsou zaplaveny odpadky.
Pomoc s řešením problému nabídla česká firma GEOtest, když uspěla v unikátním společném tendru Světové banky a Francouzské rozvojové agentury (AFD) na projekt podpory pro odpadové hospodářství v Gaze.
„Špatné nakládání s odpady v přímořském pásmu ohrožuje kvalitu podzemních vod i samotného Středozemního moře,“ připomíná obchodní rada ze Styčného úřadu ČR v Ramalláhu Candida Novák Horňáková. „GEOtest spolupracuje s místním partnerem a přispívá ke správnému nakládání s odpady. Jde o klíčovou veřejnou službu, jež se dotýká každodenního života Palestinců a má pozitivní účinky na kvalitu jejich života i veřejné zdraví,“ doplňuje diplomatka.
Obnově Gazy, kterou ještě zkomplikovala odvetná akce izraelské armády letos v květnu, stojí v cestě i ve 20. letech 21. století obtížně překonatelné překážky. Tuzemská firma je přesto díky spolupráci se Světovou bankou směle zdolává.
Trnitá cesta k úspěchu
Dosáhnout úspěchu ve výběrových řízeních renomovaných mezinárodních organizací ovšem není jednoduché.
„Specifika tendrů Světové banky jsou obdobná jako u tendrů ostatních velkých mezinárodních donorů. Zadávací dokumentace a proces výběrového řízení se striktně řídí předem danými pravidly, které je nutné respektovat a následovat. Nerespektování deadlinů, zadaných formátů, či požadavků tendru vede k automatickému vyloučení ze zadávacího řízení bez možnosti odvolání,“ upozorňuje ředitel společnosti GEOtest Lubomír Klímek.
Každý uchazeč by si měl nejdříve pečlivě prostudovat všechny administrativní a technické dokumenty související s příslušným tendrem.
Projekty Světové banky
Světová banka je označení pro sdružení specializovaných organizací OSN, které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvojovým zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit zde životní podmínky.
Součástí Světové banky jsou Mezinárodní banka pro rekonstrukci a rozvoj (IBRD) a Mezinárodní rozvojová asociace (IDA), jež napomáhají s financováním projektů v rozvojových zemích.
V rámci projektů, které Světová banka financuje, jsou vypisována výběrová řízení na dodávku zboží a služeb. To je příležitost i pro podnikatele a firmy z ČR, kteří se o získání těchto zakázek mohou také ucházet.
Každý tendr má svá přesně daná specifika. Ať už se jedná o dodávku zboží či služeb, je nutné splnit určitá kritéria. Tím základním je, že podnikatel, který se chce stát dodavatelem pro některý z projektů Světové banky, musí mít sídlo podnikání v členské zemi.
Úvěry Světové banky jsou poskytovány zemím s nízkou a střední mírou hrubého národního produktu. Půjčky nejsou zatíženy velkým úrokem a pro dané státy to může být pozitivním motorem k rozvoji.
„Firma by měla být zaregistrována na relevantních webových portálech (pokud je toto požadavek) a splňovat obecná kvalifikační kritéria – například právní status, místo registrace, bezdlužnost apod. Vždy je nutné pracovat se zadanými formáty od klienta a připravit technickou a finanční nabídku výhradně dle instrukcí zadavatele,“ doplňuje Klímek.
Společnost GEOtest uspěla ve zmíněném tendru díky dlouhodobým zkušenostem, na trhu působí přes 50 let a může se pochlubit úspěšnou realizací desítek projektů v 35 zemích světa.