Přesto uspěli třeba čeští výrobci strojů, potravin či vývojáři softwaru, říká ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni Julie Havlová.

S jakými výrobky v poslední době čeští exportéři na rakouský trh pronikli?
S rakouskými partnery se nám podařilo propojit například výrobce konvektomatů do velkokapacitních kuchyní, dodavatele přesně obráběných dílů, vývojáře softwarů nebo výrobce komínových vložek. Dále také dodavatele prémiových potravin pro oblast HORECA, výrobce nábytku, obalových materiálů nebo poskytovatele tiskařských služeb, ale třeba i společnost vyrábějící krásné designové šátky z hedvábí. Je tedy zjevné, že Rakousko není pro české produkty neproniknutelné, jen je potřeba se nezaleknout případných prvotních zádrhelů a trpělivou prací si vydobýt své místo na slunci.
Jdou na rakouský trh v současnosti i nějací významnější čeští investoři?
Jednou z nejvýznamnějších investic z poslední doby je nákup rakouského zbrojařského podniku Steyr Arms českou investiční skupinou RSBC. České subjekty ale v Rakousku investují i v celé řadě dalších odvětví. Například společnost Green Future staví nové recyklační centrum s unikátní technologií v Dolním Rakousku. Škoda Group převzala rakouskou společnost Molinari Rail GmbH a zřídila zde novou dceřinou společnost. Český online supermarket Rohlik.cz prostřednictvím své rakouské dceřiné společnosti Gurkerl.at investoval do výstavby zcela nového a plně automatizovaného skladu ve Vídni. Společnosti Royal Spa a Alca v nedávné době koupily velký hotel v Bad Hofgastein, který plánují dále rozšiřovat. Skupina CPI zase ovládla rakouské realitní skupiny Immofinanz a S Immo. Návazně pak do Rakouska vstoupila i jedna z nejvýznamnějších hotelových skupin ve střední Evropě CPI Hotels, která otevřela první hotel značky Clarion ve Vídni. Vstup na rakouský trh v nejbližší době oznámily také společnost Grizly se zdravými pochutinami, 4camping s outdoorovým vybavením nebo startupový jednorožec Mews dodávající správcovské systémy pro hotely…