Ještě donedávna měla Saúdská Arábie image sice pohádkově bohaté, ale uzavřené a přísně konzervativní ropné velmoci. V rámci plánu nazvaného Vize 2030 chce ale změnit jak svou pověst, tak i strukturu ekonomiky. Základní cíl je jasný – Saúdové hodlají snížit závislost státní pokladny na prodeji ropy a plynu. Tak to už výrazně dříve udělaly třeba sousední Spojené arabské emiráty, které s tímto receptem nepochybně uspěly. Zároveň se Saúdové poučili z obrovských propadů cen ropy v době pandemie, kdy najednou rozpočet jednostranně závislý na exportu fosilních paliv neměl z čeho brát.
K prvním konkrétním krokům patří to, že se výrazně zjednodušil vstup do země. Zahraničním návštěvníkům teď stačí získat jednoduše online elektronické vízum, které opravňuje k pobytu až na 90 dní. To má podpořit rozvoj turistického ruchu. V roce 2023 tak země hlásila už 27 milionů návštěvníků, což bylo o 10 milionů víc než před zjednodušením vízové povinnosti. Přesto čísla trochu zkreslují. Skoro polovina všech příjezdů do Saúdské Arábie totiž zatím stále připadá na poutníky, kteří přicházejí z jiných islámských států na svatou pouť do Mekky.
Saúdská Arábie chce ale přilákat i klasické turisty a příjmy z cestovního ruchu dopřát i dalším regionům rozlehlé země. Stejně jako Dubaj nebo Katar, i Saúdové přitom sázejí na stavbu megalomanských projektů, které budou fungovat jako lákadlo pro turisty a zároveň jako bombastická reklama země před světem.
Třeba ve městě Džidda tak roste mrakodrap Jeddah Tower, který má mít po dokončení v roce 2029 finální výšku jeden kilometr. Zhruba o 180 metrů tak přeroste dosud nejvyšší budovu světa, což je zatím věž Burj Khalifa v Dubaji. Z dalších superlativů už nyní drží Džidda jiný rekord – má nejvyšší fontánu světa, která vrhá vodu do výšky 312 metrů…
Více se o rozvoji saúdské ekonomiky dočtete v plné verzi článku zdarma na portálu ExportMag.cz