Nárůst je přičítán jednak vysoké poptávce v důsledku rekordní návštěvnosti země z řad turistů (za první pololetí přijelo do Japonska téměř 18 milionů zahraničních návštěvníků, což představuje historický rekord), jednak nebývale vysokým teplotám, jimž ostrovní stát čelil celé loňské léto a které měly rozhodující vliv na úroveň sklizně.
Podle zprávy společnosti True Data Inc., poskytovatele datových řešení z Tokia, dosáhla cena rýže v polovině června 1978 jenů (12 USD) za 5 kg. To je nejvyšší hodnota za poslední dva roky a v meziročním srovnání představuje nárůst o 191 jenů (1,2 USD). Lze přitom očekávat, že trend růstu cen v supermarketech může pokračovat v závislosti na letošním výnosu rýže, rovněž ohroženém ojediněle vysokými teplotami.
ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
Loňský rok byl pro pěstitele rýže ztrátový z důvodu rekordních letních veder, v jejichž důsledku klesla produkce rýže o 6,61 milionu tun, což představuje pokles o 91 000 tun v meziročním srovnání.
Například některé restaurace již začaly proti rostoucím cenám rýže přijímat opatření. Společnost Yoshinoya Holdings Co., provozovatel významného řetězce restaurací nabízejících tradiční rýžové mísy s hovězím masem, kupříkladu letos na jaře oznámila, že čistě domácí rýži ve svých pokrmech nahradí směsí rýže japonské a zahraniční.
Podle celostátního družstva distributorů rýže však současná situace „není kritická“ a družstvo uvedlo, že celkově je stále dost zásob, i když v některých supermarketech a restauracích je pociťován nedostatek.
V této souvislosti lze připomenout, že aplikace technologií a praktik chytrého zemědělství souvisejících se zvyšováním, resp. udržením výnosnosti pěstování rýže, je jedním z významných bodů strategie japonského ministerstva zemědělství v oblasti potravinové bezpečnosti země.