Finanční stabilita českých firem se na konci roku mírně zhoršila, ukázal index

Mezinárodní obchodní komora ČR (ICC ČR) v březnu zveřejnila nové hodnoty Indexu stability firem v Česku za 4. čtvrtletí 2024. Celkový index se snížil z hodnoty 5,9 ve 3. čtvrtletí na 5,7 bodu na desetibodové škále.

To indikuje mírné zhoršení finanční stability firem. Navzdory tomuto poklesu drtivá většina podniků nadále plní své závazky.

Ilustrační fotografie

„Index stability firem je důležitým indikátorem zdraví podniků v české ekonomice. Zatímco pokles celkového indexu o 0,2 bodu nenaznačuje bezprostřední ohrožení firem, sektorové rozdíly ukazují, že výzvy spojené s vysokými cenami energií, rostoucími náklady na regulace, slabým ekonomickým růstem v Evropě a nutností zvyšování efektivnosti dopadají na některá odvětví více než na jiná,“ říká předseda dozorčí rady ICC ČR a Komise pro transparentní podnikání Ján Čarný.

Nejstabilnější sektory: energetika a těžba

Sektor „Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu“ si udržel pozici odvětví s nejstabilnějšími podniky v české ekonomice.
A dokonce zaznamenal zlepšení stability z hodnoty 8,5 na 9,0. To odráží silnou finanční kondici firem v tomto sektoru a jejich schopnost odolávat ekonomickým výzvám.

Na druhé příčce se opět umístili těžaři, kteří si udrželi stabilitu na hodnotě 7,5. Dobrá kondice těžebního sektoru souvisí s dlouhodobými kontrakty a poměrně stabilní poptávkou po surovinách.

Problémy firem v dopravě a skladování

Největší pokles indexu zaznamenaly firmy v sektorech „Doprava a skladování“, „Stavebnictví“ a „Zemědělství, lesnictví a rybářství“.

Sektor s aktuálně nejnižší stabilitou, doprava a skladování, klesl z 3,3 na 2,7, což signalizuje rostoucí finanční nejistotu a větší riziko platební neschopnosti v odvětví. Stavebnictví a Doprava přitom patřily i v roce 2024 mezi obory nejvíce se podílející na celkovém růstu hrubé přidané hodnoty (HPH).

Česká ekonomika posílila, mezi státy EU je devátá. Dalšímu růstu brání nízká přidaná hodnota 

Negativní vývoj může souviset se slabší dynamikou ekonomik napříč Evropou, a především v Německu (jehož HDP loni kleslo již druhý rok po sobě), vysokými náklady na energie, rostoucí konkurencí dopravců ze zahraničí a strukturálními změnami v globální logistice.

Další významný pokles zaznamenaly firmy ve stavebnictví, kde index spadl z 5,7 na 5,0 bodu. Tento trend může být způsoben nízkou poptávkou po nových projektech, přetrvávající složitostí schvalovacích procesů či rostoucími náklady na stavební materiály.

„Kromě energetického sektoru, kterému dominují velké a stabilní podniky, se ve všech ostatních sektorech finanční stabilita firem buď ve většině případů zhoršila, nebo přinejlepším zůstala nezměněna,“ potvrzuje Petr Bartoň, odborný garant indexu.

Jak se na indexu podepíše zvolení Trumpa?

Velkou výhodou indexu je podle jeho slov to, že poskytuje nejen celkovou informaci o zlepšení či zhoršení stability podniků v české ekonomice, ale umožňuje také zjistit, kde přesně ke zhoršení (nebo zlepšení) situace dochází.

„Příští vydání indexu s daty za 1. kvartál roku 2025 bude znovu zajímavé a uvidíme, nakolik odrazí turbulentní dobu na světových trzích po výměně amerického prezidenta,“ dodává Bartoň.

Index hodnotí stabilitu českých firem na stupnici od 0 do 10 pro tucet hlavních hospodářských odvětví a celou Českou republiku.
Hodnota indexu 10 vyjadřuje nejvyšší (hypotetickou) stabilitu, kde žádný podnik nemá žádné problémy. Index je zveřejňován čtvrtletně.

Podkladem pro tvorbu indexu jsou data od tří renomovaných dodavatelů – společností CRIF, Dun & Bradstreet a Coface – o pravděpodobnosti úpadku společností v České republice v nejbližších dvanácti měsících. Do indexu jsou zahrnuta data přibližně 350 000 firem působících v české ekonomice.

Redakčně upravená tisková zpráva ICC ČR
• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme