Firmy utrácejí stále více. Počet transakcí narostl meziročně o desetinu

Objem útrat českých firem v říjnu pokračoval v mírném růstu. Značně se ve srovnání se zářím 2024 i loňským rokem zvýšil počet transakcí. Ukázal to Index firemních nákladů, který společnost Fidoo ze skupiny Direct sleduje na vzorku více než tisícovky malých a středních firem.

Podniky meziročně utrácely o 9,8 procenta častěji a meziměsíčně počet transakcí vzrostl o 8,5 procenta. Podnikům, které náklady sledují v reálném čase, digitalizace slouží jako skvělý nástroj, jak mít nad stoupajícím počtem transakcí co největší kontrolu.

Ilustrační fotografie

Firmy utrácejí stále ochotněji

České firmy vstoupily do posledního kvartálu a mají před sebou období, kdy část jejich kontraktů vyprší nebo bude potřeba dokončit projekty a finálně dodat plnění. Pokračují tak v nákladovém tempu, které začalo opět akcelerovat s koncem prázdnin.

Objem transakcí vzrostl meziměsíčně o 7,4 % a i když jde jen o třetinový nárůst v porovnání se skokem na konci letních prázdnin, tendence investovat ještě před koncem roku je nepopíratelná. Meziročně pak objem nemandatorních firemních výdajů vzrostl o 3,1 %. Zároveň se ale počet transakcí zvýšil téměř o desetinu – a to jak meziměsíčně, tak meziročně.

Index firemních nákladů: Podniky čekají na lepší časy a utrácejí méně než loni

„Trend meziročního nárůstu počtu transakcí pozorujeme dlouhodobě. Firmy sice nakupují častěji, ale dělají to chytře. Díky digitálnímu řízení nákladů získávají strategickou konkurenční výhodu, která jim dává větší kontrolu nad finančním plánováním,“ říká Petr Herzmann, CEO Fidoo.

„Meziměsíční skok v počtu transakcí o 8,5 procenta je ovšem velmi zajímavý a značí návrat do běžného byznysového režimu a obecný nárust důvěry v ekonomiku,“ dodává zástupce Fidoo.

Vymačkat citronový budget do poslední kapky

Trend stoupajících transakcí ukazuje, že české firmy rozhodně nehodlají poslední kvartál jen „nějak doklepat“. Výsledek amerických voleb navíc otočil přesýpacími hodinami – je otázkou, do jaké míry se příštímu prezidentovi podaří naplnit jeho předvolební sliby a zavést v USA protekcionistickou obchodní politiku, jisté ale je, že pokud to udělá, ovlivní to evropskou ekonomiku v čele s tou německou, na kterou je řada českých podniků navázaná.

„Přinejmenším do inaugurace a prvních počinů staronového amerického prezidenta ve funkci mají firmy čas zamyslet se nad novým přístupem k finančnímu řízení,“ upozorňuje Petr Herzmann (Fidoo).

Náš index sleduje náklady s výjimkou nájmů a mezd. Ty si totiž firma dokáže ohlídat, denní náklady ale spíše ne – přitom jsou nutné pro podnikání a generování zisku

„I pokud by pro ně dopadlo všechno dobře a dostavilo by se kýžené ekonomické oživení, náskok budou mít ty firmy, které se svými prostředky dokáží efektivně nakládat a nejlépe už toto řízení nákladů implementovaly do svých každodenních procesů. Zejména těm se zahraničními partnery může pomoci se důkladněji podívat i na směnu, kterou pravidelně provádějí. Například ve Fidoo nabízíme podnikům vedle férových a transparentních podmínek i úročení eurových zůstatků,“ doplňuje Herzmann.

Metodika Fidoo Indexu firemních nákladů

„Náš index sleduje náklady s výjimkou nájmů a mezd. Ty si totiž firma dokáže ohlídat, denní náklady ale spíše ne – přitom jsou nutné pro podnikání a generování zisku. Obecně jde o transakce, které pracovníci potřebují k výkonu své práce. Takže nákup materiálů, pohonných hmot, kancelářského vybavení, produkční náklady a jiné. Nejde tedy jen o mandatorní výdaje, ale také výdaje spojené s realizací zakázek a podnikáním, které mají přímou výpovědní hodnotu o ekonomice firmy. Liší se odvětví od odvětví, každopádně jsou to přesně ty náklady, které se ke konci měsíce nasčítají,“ vysvětluje CEO Fidoo.

Redakčně upravená tisková zpráva Fidoo

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme