Vyplývá to z rychlého online průzkumu personální agentury Předvýběr.CZ. Průzkum proběhl mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů a šéfů firem.
„Už několik let je téma well-beingu, tedy snaha o vytvoření pohodového pracovního prostředí, realitou u zaměstnavatelů, kteří chtějí být konkurenceschopní na trhu práce,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ. „Když se lidé cítí v práci dobře, nemají potřebu z ní utíkat ‒ ať už co nejdřív domů, nebo ke konkurenci,“ dodává šéf personálky. Spokojenost zaměstnanců jako důvod takového přístupu v průzkumu potvrdil každý druhý respondent.
Skoro polovina firem má odpočívárnu
Odpočívárnu podle průzkumu nabízí 47 procen firem, u čtyřech z deseti zaměstnavatelů je k dispozici fotbálek nebo jiná hra. „Jsme IT firma, posedávání je třeba kompenzovat, aby nedocházelo k únavě,“ vysvětluje Pavel Hromádka, jednatel společnosti FCR TECH.
SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2023
Devět z deseti zaměstnanců může na pracoviště přivést i svoje dítě, 65 % lidí může přijít i s jiným rodinným příslušníkem. Psi, kočky a jiná zvířata jsou vítána u 59 % zaměstnavatelů. „Snažíme se umožnit práci i zaměstnancům a manažerům s velmi malými dětmi,“ uvádí Dobroslava Šídová, HR manažerka firmy AM BTN Services.
Dress code je spíš doporučením
Jen pětatřicet procent firem předepisuje svým zaměstnancům pravidla pro oblékání ‒ větší část z nich jen pro vybrané profese. Až na šest procent, kde je plnění předpisu součástí hodnocení zaměstnance, jde ale spíš o doporučení.
„Naši zaměstnanci se neoblékají extravagantně, ale sociálně přiměřeně,“ říká Pavel Střasák, jednatel společnosti Enginn Effect. „Běžní zaměstnanci se nestýkají se zákazníky, proto není nutný žádný extra dress code. Obchodníci při jednáních samozřejmě styl oblékání podle situace dodržují,“ dodává Blanka Weisskopfová, ředitelka pražské firmy Tesla.