Green Deal se mění: Přichází Clean Industrial Deal

Udržitelná prosperita a konkurenceschopnost by měly být středobodem druhého mandátu nového Evropského parlamentu.

Cílem tzv. Clean Industrial Deal by mělo být zajištění správných podmínek pro zachování konkurenceschopnosti evropského průmyslu, jako jsou například výroba čistých technologií, využívání udržitelných z materiálů a jednodušší podmínky pro investice.

Ilustrační fotografie

Plány nové komise jsou slibné, nic z toho ale nepůjde bez reálných výsledků při snižování administrativní zátěže, zrychlení povolování či zlevnění energie. Ta je dle Draghiho zprávy v EU stále 2–3krát vyšší než v USA v případě elektřiny a v případě plynu 4–5krát, což z dlouhodobého hlediska představuje zásadní problém pro konkurenceschopnost.

SP ČR navrhuje například tyto úpravy

  • V oblasti emisních cílů CO2 pro automobily je nutné realisticky posoudit plnění cílů a využití flexibilit (např. slučování emisních kreditů, zvýhodnění a většího využití plug-in/hybridů) a také předsunout plánovanou revizi 2026 na co nejbližší možný termín v roce 2025.
  • V oblasti CBAM a ETS navrhuje přehodnotit rušení přidělování bezplatných povolenek odvětvím ohroženým únikem uhlíku, pravidelné vyhodnocování funkčnosti CBAM a úpravu mechanismu tak, aby nedocházelo k jeho obcházení a zneužívání pravidel. U ETS požaduje přehodnocení pravidel pro volnou alokaci povolenek a zamezení jejich výrazné cenové volatility nastavením cenového pásma.
  • V rámci RED III z hlediska zachování konkurenceschopnosti evropského průmyslu je nezbytné nastavit dlouhodobé realistické cíle a přehodnotit pravidla pro povinné cíle RFNBO paliv (tj. obnovitelných plynných a kapalných paliv nebiologického původu) a upravit delegované akty pro výrobu RFBNO a nízkouhlíkového vodíku.
  • V oblasti udržitelnosti a pravidel taxonomie je potřeba prodloužit termíny, do kterých je zemní plyn kvalifikován jako taxonomicky uznatelný (stavební povolení do konce roku 2030), a termín povinného přechodu na 100% nahrazení zemního plynu a spalování udržitelných a obnovitelných plynů – na konec roku 2035. Upravit je třeba i nejednotný přístup k energetickému využití odpadu.

Zásadní bude dohoda Industrial Deal

Představené plány jsou plně v souladu s programovým prohlášením Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR) na rok 2025 a Prioritami českého byznysu v Evropské unii. Pro obnovení prosperity v Evropě bude ale zásadní dohoda o evropském průmyslu (Industrial Deal) a kromě jiného také odvážné investice do aplikovaného výzkumu, inovací a klíčových technologií, realistické energeticko-klimatické cíle a v neposlední řadě modernizace evropské dopravní politiky.

Firmy čekají nápravu také u gold-platingu, tzn. zpřísňování při převodu regulací do národních legislativ. Evropské předpisy jsou navíc často transponovány těsně před uplynutím termínu a firmy pak mají minimum času, aby se novým požadavkům přizpůsobily. SP ČR proto dlouhodobě apeluje na státní instituce, aby byl podnikatelský sektor včas zapojen do nastavení konkrétních prováděcích předpisů, o kterých se přitom často ví již několik let dopředu.

Evropa si potřebuje udržet průmysl

SP ČR neusiluje o zastavení zelené transformace, nicméně dekarbonizace nesmí vést k deindustrializaci Evropy. Pro zachování konkurenceschopného průmyslu je proto zásadní realisticky reflektovat národní specifika a ekonomické možnosti jednotlivých zemí, včetně respektu k národní volbě energetického mixu.

Doporučení klimatického cíle pro rok 2040 na snížení emisí o 90 % oproti roku 1990 (které představila Evropská komise v únoru 2024) ohrožuje konkurenceschopnost mnoha odvětví. Znamenalo by to zrychlení dekarbonizace a minimum prostoru pro transformaci průmyslu v letech 2040 až 2050, kdy se mohou objevit další technologická řešení či naskytnout vhodnější ekonomické podmínky pro jejich implementaci.

Zelená transformace: vše, co potřebujete vědět o udržitelné ekonomice

Převzato ze speciální přílohy časopisu Svazu průmyslu a dopravy České republiky Spektrum (02/2024). Autoři: Tomáš Trubačík, manažer a komunikátor pro Green Deal, a Dagmar Endrlová, manažerka pro environmentální politiku

• Teritorium: Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme