Mezi ně bezpochyby patří herní průmysl. Neustále se zvyšující počty hráčů znamenají více herních titulů a vyšší příjmy jejich producentů. Blízkým příkladem s potenciálem pro české herní vývojáře je Polsko, kde herní průmysl patří mezi ty nejrychleji se rozvíjející.
Dle analytické zprávy The Game Industry of Poland 2021 dosáhla hodnota spotřebitelského trhu počítačových a videoher v Polsku v roce 2020 úrovně 924 mil. EUR. Ve srovnání s před pandemickým rokem 2019 to znamená dramatický nárůst z hodnoty 596 mil. EUR.
Dle dostupných odhadů v roce 2022 překročí hodnota trhu hranici 1,2 mld. USD, čímž dojde k jeho zdvojnásobení v průběhu pouhých tří let. O nebývalé dynamice odvětví svědčí také příjmy polských producentů her. Z hodnoty 364 mil. EUR v roce 2018 na 969 mil. EUR za rok 2020. To je více než dvojnásobek v průběhu dvou let.
Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery
K největším a nejúspěšnějším polským vývojářům počítačových a videoher v Polsku patří firma CD Projekt. Na herní výsluní se dostala mimo jiné díky oceňované trilogií Zaklínač vzniklé na základě stejnojmenné série knih Andrzeje Sapkowského. V listopadu 2020 zařadil časopis Forbes společnost na prvním místě žebříčku největších polských soukromých společnosti s hodnotou 40,187 mld. PLN. V následujícím roce se nicméně propadla na 5. pozici kvůli problémům spojeným s premiérou hry Cyberpunk 2077.
Nejde však jen o jednu firmu. V roce 2021 celkem 470 různých společností a vývojářů vydalo přes 600 titulů. Z tohoto počtu je 97 % titulů určených pro zahraniční trhy. Počítačové a videohry se tak staly jediným odvětvím kreativního a kulturního průmyslu, v němž má Polsko kladnou bilanci obchodní výměny.
Kromě toho setrvale roste také počet polských hráčů, který se nyní blíží k 20 milionům. Téměř polovinu tohoto počtu tvoří ženy, absolutní většina hráčů – konkrétně 80 % – jsou dospělí. Takto velký hráčský trh je významný i v globálním srovnání, konkrétně se jedná o 19. nejvýnosnější trh. A české firmy by na něm neměly chybět.