HK ČR: Schválená flexinovela zákoníku práce je krokem k modernímu pracovnímu trhu

Hospodářská komora vítá, že poslanci schválili takzvanou flexinovelu zákoníku práce, která prý po dlouhé době reflektuje vedle nároků zaměstnanců také požadavky zaměstnavatelů.

Legislativní změna podle komory přináší vyváženější vztah mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a je prvním reálným krokem k modernímu pracovnímu trhu v Česku. Výpověď bez udání důvodu ODS a TOP 09 neprosadily, jinak pro novelu hlasovala drtivá většina poslanců včetně opozičního hnutí ANO. Změny by měly také podle vlády zpružnit trh práce pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Ilustrační fotografie

„Hospodářská komora velmi intenzivně prosazovala, aby byla „flexinovela“ přijata ještě v tomto volebním období. Byť to není úplná revoluce v narovnání vztahů mezi zaměstnavateli a nápravě nefunkčního pracovního trhu, určitou evoluci její znění přináší. Jestliže chce Česká republika držet krok s moderními ekonomikami, musí mít flexibilní pracovní trh, který umožní firmám lépe reagovat na měnící se podmínky. Pozitivně vnímáme i samotnou změnu přístupu – zatímco v minulosti se úpravy zákoníku práce soustředily téměř výhradně na ochranu zaměstnanců, tato novela konečně reflektuje i potřeby zaměstnavatelů,“ komentuje přijetí novely prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Flexinovela: Lepší podmínky pro rodiny a změny podpory v nezaměstnanosti (MPSV)

Podle Zajíčka přináší novela několik důležitých změn, které pomohou podnikům i zaměstnancům. Umožní rodičům na rodičovské dovolené pracovat na dohodu i na stejné pozici, na které pracovali před odchodem na rodičovskou dovolenou, což usnadní jejich návrat do zaměstnání a odstraní nesmyslné administrativní překážky.

Otevření trhu práce mladým

Zjednoduší také výpovědi ze zdravotních důvodů, sjednotí pravidla pro ukončení pracovního poměru a tím sníží počet vleklých soudních sporů a zvýší právní jistotu zaměstnavatelů.

A také otevírá trh práce mladým lidem, kteří budou moci v letních měsících legálně pracovat na brigádách. Jak Zdeněk Zajíček dodal, v klíčových sektorech, jako je energetika, umožní pracovníkům efektivněji reagovat na krizové situace spojené s výpadky dodávek energie.

Podpora v nezaměstnanosti se má zvýšit v prvních měsících ze 65 na 80 procent předchozího průměrného čistého výdělku. V posledních měsících by naopak klesla z nynějších 45 procent na 40 procent vydělané částky. Déle by peníze od státu dostávali lidé od 52 let, nyní je to od 50 let. Stejná částka by se vyplácela při propuštění i při dobrovolné změně práce. Při rekvalifikaci by měla být vyšší, činit by měla 80 procent čistého výdělku.

Podle Komory schválení flexinovely zákoníku práce, pokud úspěšně projde dalším legislativním procesem, vytvoří prostor pro modernější a pružnější pracovní prostředí, které umožní lepší sladění pracovního a osobního života zaměstnanců a zároveň usnadní podnikům adaptaci na dynamicky se měnící ekonomické výzvy.

Hospodářská komora České republiky je největší podnikatelskou organizací v zemi, která sdružuje více než 16 000 členů a reprezentuje tak široké spektrum českých podnikatelů a firem.

Konec zbytečného „čekání na razítko“ u lékaře pro nerizikové zaměstnance

Flexinovela zákoníku práce konečně odstraňuje povinnost zbytečných vstupních prohlídek pro nerizikové zaměstnance. Tím končí administrativní formalita, která zaměstnavatele i zaměstnance zatěžovala bez reálného přínosu pro zdravotní prevenci.

„Hospodářská komora ČR dlouhodobě prosazuje snižování byrokracie pro podnikatele na domácí i evropské půdě. Díky úspěšné spolupráci s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem postupně klesá byrokratická zátěž pracovně-lékařských služeb a firmy se mohou místo toho zaměřit na rozvoj zdravotních preventivních programů na míru svých zaměstnanců,“ říká viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.

Reforma pracovně-lékařských služeb, kterou HK ČR s ministrem zdravotnictví dojednala, stála na třech pilířích. Nejprve došlo ke zrušení formálních průběžných prohlídek pro nerizikové zaměstnance, neboť v těchto případech nešlo o zdravotní úkony, ale o získání razítka. Následně byly z české legislativy vyškrtnuty tzv. potravinářské průkazy, kde opět šlo o byrokratickou formalitu bez přínosu pro veřejné zdraví.

„Zrušení formálních vstupních prohlídek pro nerizikové kategorie práce završilo celou reformu. Vážíme si dlouhodobé spolupráce s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a chceme poděkovat i ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi, který byl spoluautorem legislativní úpravy v rámci flexinovely zákoníku práce. A jsme rádi, že konec zbytečné byrokracie podpořili i opoziční poslanci,“ dodává Tomáš Prouza.

Poslaneckou sněmovnou schválená změna obsahuje nejen zrušení zbytečné a drahé byrokracie, ale také otevírá prostor pro zaměstnavatele, aby mohli pro své zaměstnance připravit preventivní zdravotní programy, které odpovídají konkrétním rizikům na daném pracovišti.

Vláda schválila Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele. Nahradí desítky formulářů a zjednoduší administrativu

„Nově zavedené programy podpory zdraví dávají zaměstnavatelům šanci připravit spolu s odborníky na pracovní lékařství a se spolupracujícími praktickými lékaři preventivní programy, které zaměstnancům skutečně pomohou. Klíčovým zdrojem pro financování prevence a podpory zdraví ve firmách budou zaměstnanecké zdravotní benefity. Důležité také je, že se bude účinnost takto nastavených programů průběžně vyhodnocovat a zaměstnavatelé se tak budou moci inspirovat příklady nejúčinnějších preventivních programů,“ říká člen představenstva HK ČR Ivo Hlaváč.

Zaměstnavatelé hrají v oblasti zdravotní prevence i veřejného zdraví obecně čím dál významnější roli. „Díky tomu, že jsme od letošního roku ve spolupráci s dalšími svazy a s odbory prosadili navýšení daňového limitu pro zdravotní benefity, investice zaměstnavatelů do zdraví zaměstnanců rychle rostou. Největší zájem je o různé hrazené preventivní prohlídky, očkování a pomoc v oblasti duševního zdraví, přičemž zaměstnanci oceňují nejen příspěvek zaměstnavatele, ale i to, že zaměstnavatel zařídí vše potřebné. V rámci veřejného zdraví je důležitá také podpora kvalitního stravování zaměstnanců, neboť špatná skladba stravy je v Česku primární příčinou civilizačních chorob,“uzavírá Tomáš Prouza.

S využitím tiskových zpráv HK ČR
• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme