Zaznělo to na kulatém stole Hospodářské komory, kterého se vedle polovodičových firem a odborníků v oboru včetně vysokých škol zúčastnili i ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová a šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Zelené technologie jsou nevyhnutelnou realitou
Obecný technologický rozvoj i rozmach zelených technologií považují odborníci i Hospodářská komora za nevyhnutelnou realitu. Je proto nutné co nejrychleji učinit potřebné kroky, aby Česká republika ekonomicky obstála v evropském i globálním měřítku. Úspěšnou transformaci tuzemské ekonomiky reflektující tento trend mohou zajistit právě efektivní investice do vývoje a výroby čipů.
„Poslední roky nám jasně ukázaly, že budoucnost všech rozvinutých ekonomik světa stojí a padá s digitalizací a rychlým technologickým pokrokem. Hlavně proto se celý svět neobejde bez vývoje a výroby kvalitních polovodičů. Pokud by se u nás podařilo skutečně rozjet naplno tento segment ekonomiky, dojde k posunu přidané hodnoty ve výrobě a zachování průmyslové konkurenceschopnosti,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Akt o čipech pomůže zdvojnásobit podíl Evropy na světovém trhu polovodičů
Vláda by se měla podle Hospodářské komory také zaměřit na vzdělávání odborníků a profesionálů v oboru, ale i na vhodné zapojení zahraničních expertů. „Prosazujeme celostátní program vzdělávání v oblasti polovodičů, je nezbytné vyzdvihnout strategickou důležitost a velmi výrazně posílit kompetence ČR v této oblasti. Aktuálně se na tyto obory hlásí velmi málo studentů, naše ekonomika jich přitom bude potřebovat tisíce,“ upozorňuje viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Německo bude polovodičovým lídrem. Spolupracujme
Experti během kulatého stolu upozornili také na velkou konkurenci v Evropě i ve světě. Nezbytná je proto mezinárodní spolupráce například s Německem, které bude v dalších letech polovodičovým lídrem. „V současnosti má Evropská unie jen čtyřprocentní podíl na celosvětovém duševním vlastnictví spojeném s vývojem nových polovodičových řešení. Evropa proto musí naplno využít Evropský akt o čipech a směřovat prostředky do rozvoje polovodičového průmyslu,“ dodává Stanislav Černý z Czech National Semiconductor Cluster.
Hospodářská komora, Czech National Semiconductor Cluster a přítomné organizace po kulatém stole podepsaly deklaraci podpory polovodičů (čipů) v ČR. V té mimo jiné upozorňují, že předpověď budoucího meziročního růstu globálního trhu s polovodiči je 8 %, ze současných 662 mld. dolarů na 972 mld. dolarů v roce 2028.
Otevřená deklarace na podporu polovodičů v ČR
Pro ČR se podle signatářů deklarace otevírá jedinečná příležitost k aktivnímu zapojení do evropských polovodičových iniciativ s odpovídajícím potenciálem pro rozvoj průmyslu, vědy, výzkumu a vzdělávání s širokými multiplikačními efekty na zvýšení účinnosti energetických zdrojů, snižování celkové uhlíkové stopy a otevření nových příležitostí pro následné využití pokročilých polovodičových součástek.