Hnojiva, lepidla i prvky, export chemikálií do Malajsie roste

Malajsie se stává významným odbytištěm chemikálií, kterých dováží čím dál více. Růst chemického průmyslu a poměrně vysoká závislost na dovozech představuje exportní příležitosti i pro české firmy, a to včetně výrobců hnojiv, lepidel nebo složek pro farmaceutický průmysl.

Příležitosti pro uplatnění na malajsijském trhu představují produkty organické i anorganické chemie, plastikové a kaučukové materiály, sloučeniny drahých kovů, chemikálie pro úpravu drahých kovů či produkty na bázi epoxidu.

Vysoká poptávka panuje také po produktech, jako jsou lepidla či složky používané ve farmaceutickém průmyslu (například aktivní farmaceutické látky, pomocné látky i laboratorní chemikálie). Mezi nejdováženější artikly do Malajsie patří i chemické prvky, jako zlato či měď.

Růst malajsijského chemického průmyslu je odhadován na 5–7 % a vychází z výhodné geografické polohy, rozvinuté infrastruktury, všudypřítomných surovin, jako je ropa a plyn a v neposlední řadě i státní podpory, která chemický průmysl rozvíjí prostřednictvím různých forem pobídek, včetně těch investičních.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Kromě elektronického a elektrotechnického průmyslu, který vévodí poptávce po chemikáliích, je nutné zmínit také dynamicky se rozvíjející stavebnictví. Chemický průmysl je samozřejmě dalším z výčtu sektorů, kde lze uplatnit chemikálie, a to při další výrobě a zpracování. V neposlední řadě se pak jedná o automobilový průmysl. Chemikálie se uplatní i v zemědělství. Malajsie, jako druhý největší producent palmového oleje na světě a šestý největší producent kaučuku, poptává významné množství hnojiv, které nedokáže uspokojit z vlastních zdrojů. Největšími dovozci chemikálií pak zůstávají Čína, reexportně zaměřený Singapur, Japonsko, Thajsko a Saúdská Arábie.

Kovy pro elektroniku

Jednu z největších položek našeho exportu (8–15 % z celkového vývozu ČR do Malajsie) ještě v roce 2020 a 2021 představovaly prvky chemické zušlechtěné pro elektroniku, používané především pro zpracování kovů. Jednalo se zejména o prvky, které jsou nutné při procesech výroby elektronických obvodů, tranzistorů a další elektroniky. To představuje v Malajsii významné odvětví, pro které není schopna si zajistit suroviny z vlastních zdrojů. Jde především o křemík, zásadní surovinu při průmyslové výrobě čipů, ale také třeba síru.

Další významnými exportními položkami jsou hnojiva, která do Malajsie dovážíme jak na bázi dusíku, tak na bázi draslíku (zejména soli na bázi dusičnanu vápenného a amonného). Jiné úspěšné položky představují industriální a syntetická pojidla, a to jak ve formě lepidel, anebo jako polotovary do dalších výrobků. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kuala Lumpur (Malajsie). Autor: Milan Dostál, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Malajsie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Chemický průmysl

Doporučujeme