Ten zahrnuje třicet nejzajímavějších prací mladých designérů ze čtyř Evropských zemí a premiéru bude mít na výstavě v polském Cieszyně.
Kolekce oblečení pro mladé je inspirovaná vojenskou uniformou a maskáčovým vzorem vz. 95. „Fascinovalo mě, jak může maskáčový vzor 95 fungovat mimo původní účel – tedy nejen jako prvek maskování, ale i jako estetický a konceptuální prvek v módě. V té době jsem byla také obklopena sběratelskými modely tanků a hrou World of Tanks, která zásadně přispěla k tomu, že jsem si nakonec zvolila právě téma vojenství a jeho transformaci. Materiál byl zároveň na fakultě volně dostupný ve velkém objemu, takže v tom byl i prvek materiálové udržitelnosti,“ zmínila Kateřina Klozová.
Autorka se během tvorby své diplomové práce na katedře designu snažila propojit inspiraci uniformou s moderním, nositelným stylem. Kolekce je unisex a zároveň velikostně vysoce variabilní. Je určena pro lidi, kteří mají rádi funkčnost, výrazný design a autorskou tvorbu.
Hráči Slovanu Liberec budou mít díky spolupráci s TUL a Hotboots nohy v teple
Kolekce UNICAMO je netradiční kombinací materiálů a použitím termochromních pigmentů, které při zahřátí mění barvu. „Tento prvek přidává projektu interaktivní rozměr a propojuje estetiku s funkcionalitou. Chtěla jsem nejen vytvořit zajímavý vizuální efekt, ale také zapojit diváka nebo uživatele do hry se změnou prostředí,“ líčí čerstvá absolventka, jež nyní na Fakultě textilní působí jako vědecko-výzkumná pracovnice. Zároveň uvažuje o tom, že podá přihlášku k doktorskému studiu na Fakultě umění a architektury TUL.
Při procesu designování pomáhala autorce umělá inteligence. Vzor, který AI předdefinovala, pak designérka několikrát upravovala. Tak, aby vzor mohl být využit pro technologii sítotisku. Kromě něj Kateřina využila i digitálního tisku.
„To, že se diplomová práce dostala do středoevropského výběru, je pro katedru a Kateřinu samotnou prestižní věc. Autorka se může porovnávat s ostatními tvůrci v širším evropském kontextu,“ komentuje vedoucí diplomové práce Zuzana Veselá a dodává: „Kateřina udělala svoji diplomovou práci na excelentní úrovni. Netradičně šla do velmi složitého výtvarného zpracování za využití kombinace přímého tisku, sítotisku, používala termochromní pigmenty a vše byla schopná skloubit do estetiky současného designu.“
Podle Kateřiny Klozové byla podpora vedoucí práce zásadní. „Bez vedoucí mé práce a všech, kteří mi poskytli zpětnou vazbu a podporu, by výsledek rozhodně nebyl takový, jaký je. Pro mě osobně to je velká čest a obrovská motivace do další práce. Když jsem na projektu pracovala, nečekala jsem, že by mohl získat takovou pozornost, a o to víc si toho vážím,“ říká Kateřina Klozová.
Graduation Project je mezinárodní přehlídka projektů mladých tvůrců z univerzit v Polsku, České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Hlavním organizátorem je zámek Cieszyn, oganizátorsky se podílí tři mezinárodní designová centra: Maďarská rada pro design, Czechdesign a Slovenské centrum dizajnu. Diplomové práce hodnotí porota v kategoriích grafický design a průmyslový design a vybrané práce budou oceněny polsko-anglickou publikací v katalogu, v online prezentaci a na výstavách v Polsku a dalších zemích.