Díky tomuto akcelerátoru se podařilo v uplynulých 12 letech pomoci 120 projektům. Od 13. ročníku dál chce Impact Hub v rámci Impact First pomáhat udržitelnému fungování v jednotlivých lokalitách. Cílí na lidi, kteří mají vizi jak být prospěšní svému okolí.
I dobrovolníci a neziskovky mohou být v černých číslech a vydělávat
Impact First vznikal v době, kdy byla myšlenka společensky prospěšného podnikání v České republice na samém počátku, nyní je trendem, ale lze pozorovat prohlubující se rozdíly mezi centry a okrajovými oblastmi. Impact First si dává za cíl, aby i tyto okraje začaly žít a získaly impuls a důvěru k rozvíjení svého potenciálu. „Myslím, že v době globalizace nyní přichází čas vrátit se ke kořenům a k tomu jak udržitelně fungovat v jednotlivých lokalitách. Komunitní lídři v malých obcích mohou rozhýbat dění, vytvořit nové pracovní příležitosti pro místní a přidanou hodnotu pro své okolí,” vysvětluje dlouhodobá garantka programu Ivana Štefková. „Tito lidé jsou často významnými osobnostmi, ale pro zajímavé projekty pracují pouze jako dobrovolníci a nemají prostor své aktivity výrazněji rozšiřovat. Chceme je podpořit v transformaci na dlouhodobě udržitelný a prospěšný projekt, který bude generovat zisk, mít jasnou strukturu, měřitelný dopad atd,.” doplňuje hlavní cíl programu Impact First.
Mentoři, workshopy a silný networking
Stejně jako v uplynulých ročnících, i letos účastníci projektu získají tříměsíční spolupráci s mentorem, expertní konzultace v nejrůznějších oblastech, jako jsou finance, právo, marketing a další, více než 10 workshopů a nově také vlastního kouče. Celkově Impact Hub nabízí služby v hodnotě 150 000 Kč. Všichni účastníci obdrží navíc zdarma tříměsíční členství v Impact Hub Alumni Club.
To, jak silný vliv můžou mít lokální lídři, dokazuje i Miroslav Klempár se svým projektem Awen Amenca, který zvyšuje podíl romských dětí v běžných školách. Za dobu existence organizace se jich do takových škol zapsalo téměř tisíc. A zápisem do první třídy to nekončí. Awen Amenca dál sleduje, jak se dětem ve škole daří. Taky radí studentům, jak získat vysokoškolské stipendium. Díky jejich aktivitám už došlo k uzavření šesti tříd a jedné zvláštní školy pro romské děti v Ostravě-Porubě. Ty už jednoduše nebyly potřeba. „Myslím, že organizace komunit a jejich uschopňování je cesta z kruhu sociálního vyloučení,” říká Miroslav Klempár. „Naše aktivity jsou namířené na romské rodiče a děti. Ale tím, že jim pomáháme začleňovat se do běžných škol, tak pomáháme i ostatním dětem, aby žily vedle sebe ve vzájemné toleranci. Budujeme zdravou společnost,” dodává.
Více informací na webu programu.