Zdroj: CzechTrade

Indie investuje 11 miliard dolarů do továren na výrobu polovodičů

Premiér Naréndra Módí 13. března 2024 položil základní kámen ke třem velkým projektům na výrobu polovodičů v Indii. Tento krok představuje významný milník na cestě Indie k soběstačnosti ve výrobě čipů.

Očekává se, že továrna na výrobu polovodičů vytvoří v Indii přibližně 50 000 pracovních míst a přiláká další investice do elektronického sektoru.

Ilustrační fotografie

Jeden ze tří projektů se týká komerčního zařízení na výrobu polovodičů (fab) a v Indii bude prvním zařízením svého druhu. Společnost Tata Electronics zřizuje továrnu ve spolupráci s tchajwanskou společností Powerchip Semiconductor Manufacturing Corporation (PSMC). Náklady na výstavbu se odhadují na 11,3 miliardy dolarů.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Indie je značné míry závislá na dovozu polovodičů. Právě nová továrna pomůže tuto závislost snížit a podpořit domácí výrobu čipů. Očekává se, že výroba polovodičů v Indii vytvoří přibližně 50 000 pracovních míst a přiláká další investice do elektronického sektoru. Místně vyráběné čipy budou mít zásadní význam pro různá odvětví, včetně třeba chytrých telefonů, spotřební elektroniky, automobilů nebo obrany.  

Výroba je pro Indii strategicky důležitá, protože závislost na jiných zemích, zejména na Číně nebo na Tchaj-wanu, kterému stále hrozí ovládnutí Čínou, může ohrozit bezpečnost Indie. Čipy se používají ve všech elektronických přístrojích od platebních karet a mobilních telefonů, přes pračky, až po letadla nebo kosmické rakety.

Tento indický vývoj je součástí celosvětového trendu, kdy se USA, Čína nebo EU snaží snížit svou závislost na zahraničních dodavatelích čipů. 

Zpracoval tým CzechTrade Indie (Bengalúru).
Zdroj: www.dqindia.com

• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika

Doporučujeme