Růst HDP ale i tak loni dosáhl 6,6 %. Indie klade důraz na podporu domácí poptávky, exportu, posílení soukromých investic i malých a středních podniků. Návrh rozpočtu pro nadcházející fiskální rok po osmé v řadě představila parlamentu ministryně financí Indie Nirmala Sitharaman. Tentokrát jde o rozpočet od 1. dubna 2025 do 31. března 2026.
Jedním z hlavních kroků, kterými se vláda snaží podpořit růst, je reforma daní a regulací. Tím, že osvobodila od daně z příjmu všechny osoby, jejichž roční příjem nepřesahuje 14 tisíc USD, významně ulevila rostoucí střední třídě, zejména ve městech. Tento krok má pomoci zvýšit spotřebu zboží a služeb v souvislosti s urbanizací a změnou životního stylu obyvatel. Další důležitou oblastí jsou plány na zjednodušení administrativy a daňového systému při zakládání nebo usazování firem, což má zlepšit podnikatelské prostředí a přitáhnout zahraniční investice.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Vláda zároveň pokračuje v úsilí o stabilizaci veřejných financí a v příštím roce plánuje snížit rozpočtový deficit na 4,4 % HDP. To by mělo být možné díky kombinaci rostoucích daňových příjmů, pokračující privatizaci státního majetku a očekávanému ekonomickému růstu.
„Make in India“ stále prioritou
Pro hospodářské oživení bude klíčová podpora startupů a malých a středních podniků prostřednictvím daňových úlev, jednoduššího přístupu k úvěrům a technické podpory. Tento krok by měl podpořit inovace a růst těchto firem, které jsou významnými zaměstnavateli a exportéry. Vláda rovněž pokračuje v podpoře přesunu výroby a zpracovatelského průmyslu do Indie v rámci politiky „Make in India“.
Kromě navýšení finančních alokací do již existujících pobídek vázaných na výrobu rozpočet zahrnuje snížení cel na dovoz surovin potřebných pro výrobu elektroniky, baterií, elektromobilů a mobilních telefonů do Indie. Cílem je učinit Indii konkurenceschopnější na globálním trhu a v konečném důsledku snížit závislost na dovozu.
V oblasti obnovitelných zdrojů energie, zejména solární a jaderné energie, plánuje vláda investice do výstavby solárních parků a podpory výroby zeleného vodíku a elektromobilů. Vláda investuje i do digitální infrastruktury a podpory startupů v oblasti technologií, což má urychlit digitalizaci indické ekonomiky.
Státní kapitálové výdaje, které budou směřovat zejména do budování infrastruktury, zůstávají na stejné úrovni jako před rokem s alokovanou částkou ve výši 137 miliard USD. Jednotlivá ministerstva i státy budou vyzvány k předložení plánu infrastrukturních projektů, které lze implementovat s pomocí soukromých investic v režimu public-private-partnership. Zde se otevírá prostor pro zapojení zahraničních firem včetně českých společností do klíčových projektů například z pozice subdodavatelů. Sektor veřejných zakázek v Indii do značné míry stále upřednostňuje domácí a lokalizované firmy.
V letošním finančním roce se vláda chystá zejména na podporu letecké infrastruktury zavedením nových spojů a vybudováním nových kapacit letišť na severovýchodě země, zlepšení vodní infrastruktury, městské infrastruktury a námořních a leteckých kapacit pro posílení obchodu.