Díky zlepšení životní situace se za poslední dekádu se podařilo snížit počet lidí žijících pod hranicí chudoby z 640 milionů v roce 2006 na 366 milionů v roce 2017. Indie má pátý největší spotřebitelský trh na světě a očekává se, že do roku 2030 obsadí třetí pozici za Čínou a USA.
Nové infrastrukturní projekty mohou znamenat i příležitosti pro české firmy. Například v zelené energetice se indická vláda rozhodla stát světovým lídrem, což stvrdila Pařížskou dohodou v roce 2015. Tehdy se zavázala, že do roku 2030 bude 40 procent veškeré doma vyrobené elektrické energie pocházet z nefosilních zdrojů, a to především s důrazem na zdroje solární a větrné.
Další zajímavou oblastí je letecký průmysl. Jen za minulý rok vzrostl počet cestujících o 17 procent. Dalším perspektivním oborem je stavebnictví. Díky potřebě nové infrastruktury, jako jsou letiště, dopravní stavby, ubytovací kapacity, komerční objekty a specializovaná vybavenost požadovaná hlavně rychle rostoucí střední třídou, se očekává rozvoj stavebního průmyslu s růstem přes osm procent ročně v příštích deseti letech.
Převzato z časopisu Export a podnikání, přílohy týdeníku Euro a měsíčníku Profit, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Autor článku: Luboš Ulč, CzechTrade Mumbaí.
Rubrika časopisu na euro.cz