Indonésie se formálně připojuje k uskupení BRICS jako plnoprávný člen, čímž dále rozšiřuje skupinu velkých rozvíjejících se ekonomik, která zahrnuje také Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku. Indonésie již dříve vyjádřila své přání připojit se ke skupině jako prostředek k posílení rozvíjejících se zemí a prosazování zájmů takzvaného globálního Jihu.
Do skupiny BRICS patří také Egypt, Etiopie, Írán a Spojené arabské emiráty. Brazílie, která v roce 2025 předsedá bloku, uvedla, že členské státy schválily vstup Indonésie na základě konsensu v rámci úsilí o rozšíření, které bylo původně schváleno na summitu bloku v roce 2023 v Johannesburgu. Indonéská volba dostala od bloku zelenou v roce 2023, ale země požádala o připojení po prezidentských volbách, které se konaly v loňském roce. Prezident Prabowo Subianto se ujal úřadu v říjnu.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Letošní summit BRICS se bude konat v červenci v Rio de Janeiru. Brazílie si během svého předsednictví klade za cíl posílit spolupráci mezi zeměmi globálního Jihu a reformovat multilaterální instituce. Jedním z cílů je rozvoj platebních prostředků, které by usnadnily obchod mezi členskými zeměmi.
Během posledního summitu BRICS v ruské Kazani v listopadu 2024 jednaly členské země o posílení nedolarových transakcí a posílení místních měn. To vyvolalo znepokojení u nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který reagoval tím, že členům skupiny oznámil možnost použít nástroj 100% celní sazby.
Analytici však vyzvali vládu, aby byla jako člen BRICS opatrná uprostřed současné křehké geopolitické situace poznamenané prohlubujícími se rozpory mezi hlavními mocnostmi.