„V současné době zaznamenáváme nižší růst cen potravin a cen v pohostinství než v předchozích měsících,“ uvedl generální ředitel Statistik Austria Tobias Thomas. „Ceny elektřiny a pohonných hmot však ve srovnání s předchozím rokem nepůsobí tlumivě a mírně zdražují.“
Přestože je na rakouské poměry inflace stále vysoká, v posledních měsících se snížila, zejména v citlivé oblasti potravin. Ty v březnu zdražily pouze o 2,9 %. V předchozím roce tomu bylo naopak, ceny potravin rostly rychleji než většina cen ostatního zboží a služeb. Důsledkem byla nespokojenost obyvatel a snaha vlády zakročit.
ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy
Rozmrzelost umocňoval vývoj ve zbytku eurozóny, kde ceny potravin výrazně klesaly. Expert IHS na inflaci, Sebastian Koch, vidí jako příčinu nižší náklady na obilí, osivo, hnojiva a krmiva v ostatních zemích. Koch v příštích měsících neočekává další růst již tak vysokých cen, jak však podotýká, vše závisí i na vývoji počasí a úrody.
V evropském srovnání má Rakousko stále jednu z nejvyšších měr inflace v eurozóně. V Německu inflace v březnu klesla na 2,2 %. Přispěly k tomu především levnější potraviny, které poprvé po devíti letech mírně zlevnily – o 0,7 % oproti březnu 2023. Koch však upozorňuje, že ceny potravin v Německu dříve rostly mnohem výrazněji, konkrétně o 23 % oproti 17 % v Rakousku.
Současně se však Rakousko potýká s vysokým růstem cen plynu. Podle Eurostatu vzrostla průměrná cena v EU od ledna 2021 o 65 %, zatímco v Rakousku byl nárůst trojnásobný, 201 %. Ekonom Leonard Jüngling z toho viní vládu, která do růstu cen plynu nezasahovala. Situace je o to horší, neboť více než polovina všech plynových topných systémů se nachází v nájemních bytech, jejichž obyvatelé se současně musí vyrovnat i s několikanásobným zvýšením nájemného.