Vedle českých expertů z projektu Sinopsis (Martina Hály, Bao Do a Kateřiny Procházkové) a české expertky na kybernetickou bezpečnost Moniky Kutějové (bývalé analytičky NÚKIB, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost) přijalo pozvání celkem osm brazilských specialistů na IT a kybernetickou bezpečnost z šesti veřejných institucí a privátních firem státu Sao Paulo.
Čeští zástupci v úvodu zmínili důležitost kybernetické bezpečnosti pro rozvoj veřejného a privátního sektoru a současně upozornili na nové výzvy, kterým tento obor musí dnes čelit. Dále zdůraznili, že s vysokou rozšířeností internetu a technologií po celém světě se v posledních letech výrazně navýšil i prostor pro hackerské útoky.
Jako řešení čeští experti doporučili lepší informovanost o existujících kybernetických rizicích a nutnost přijímat včas preventivní opatření. V této souvislosti M. Kutějová uvedla příklad opatření NÚKIB v ČR ve formě varování z roku 2018 vůči čínským technologiím firem Huawei a ZTE či poslední varování ohledně čínské sociální sítě TikTok. Zdůraznila, že technické důkazy o rizicích spojených s čínskými společnostmi Huawei či ZTE existují v podobě jasně identifikovaných backdoors či malware.
ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
Následně ředitel projektu Sinopsis a přední český sinolog M. Hála informoval o politických a bezpečnostních rozměrech spolupráce s Čínou v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Zmínil, že čínské úřady kladou jasný důraz na využívání digitálního prostoru a ICT pro kontrolu svých obyvatel a pro transfer (zcizování) technologií a dalších informací ze zahraničí.
Dále poukázal na snahu Pekingu o vytváření silného vlivového sektoru vytvářeného zpravodajskými službami a strategii ovlivňování zájmových skupin a konkrétních osob. Podle platných čínských zákonů nemůže žádná firma ani jednotlivec odmítnout spolupráci při výzvědné činnosti (účastníkům nabídl možnost najít pět zmíněných zákonů v čínských originálech na webu projektu Sinopsis).
Z brazilské strany vstoupil do diskuze nejprve profesor Renato Borba dos Santos z IBSEC (Brazilského institutu pro kybernetickou bezpečnost), který krátce představil svoji organizaci a zmínil, že IBSEC je největším institutem v oblasti kyberbezpečnosti a zaměřuje se na školení a certifikaci s cílem napomáhat vytvářet v Brazílii bezpečnější digitální prostředí a kultivovat na něm demokratická pravidla chování.
Analytici společnosti VirtuaWorks Enrique Madureira a Rafael Harzer Correia se soustředili ve svém vystoupení na problematiku správy IT sítí, testování phishingu a ochranu software. CEO společnosti CECyber Paulo Mordechachvili se věnoval otázkám zajištění bezpečnosti elektronických voleb a zajímal se o zkušenosti evropských zemí.
CEO mezinárodní společnosti DiaZero Security, jež loni otevřela svoji první evropskou pobočku v Estonsku, nabídl zkušenosti z oblasti moderních vektorových ochranných bezpečnostních řešení v oblasti IT, které vyvíjí zdejší saopaulská kancelář v kooperaci s osmi globálními partnery. Současně krátce shrnul zkušenost z působení na trhu EU: Evropa podle jeho názoru stále rychleji zaostává v inovacích a aplikaci moderních technologií v porovnání s asijskou konkurencí a především Čínou, což může mít pro konkurenceschopnost EU v budoucnu velmi negativní důsledky.
Majitel start-upové společnosti InoveSolution Walter Troncoso informoval o zkušenostech firmy při spolupráci s partnery jako Oracle, Reda Hat, SAP, Amazon, Microsoft či Google Cloud při správě sítí a řešení hackerských útoků na své hlavní klienty na brazilském trhu, jako jsou Nespresso, Petrobras, Qualicorp, KGHM a Doosan. Zároveň uvedl příklad vlivového působení Číny prostřednictvím platformy TikTok během prezidentských voleb v Argentině ve prospěch vládního kandidáty Massy.
Zakladatel firmy TIXIT Edmilson Barbosa a CFO společnosti Thiago Liberman poukázali na množící se trestné činy ve virtuálním prostoru na tzv. temných webech. A zdůraznili potřebu efektivního monitorování a předcházení kybernetickým útokům.
Diskuze pokračovala v rámci networkingového společenského setkání. Z něj mimo jiné vyplynul velký zájem brazilských firem o výměnu zkušeností s odborníky z Česka a EU nejen na kybernetickou bezpečnost ale i efektivní potírání fakenews a dezinformací v digitálním prostoru při současném zajištění svobody slova a demokratické diskuze.