Hledá přitom i zahraniční partnery, kteří by zemi pomohli s poradenstvím, managementem, ochranou infrastruktury i jejím dalším rozvojem. Loni Irsko vyrobilo jen 33 % své energie, a vláda chce proto dosáhnout osmdesátiprocentního podílu do roku 2030 při výrobní kapacitě 9 GW (ze současných 5,1 GW).
Loni vláda představila „Future Framework for Offshore Renewable Energy“, plán k uvolnění potenciálu rozsáhlé irské exkluzivní ekonomické zóny (EEZ). Dublin označil větrnou energii na moři za klíčovou roli ve strategii snižování emisí, zvyšování dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů a zajištění energetické bezpečnosti.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Souběžně se svou strategií pro větrnou energii na moři Irsko modernizuje svou elektrickou infrastrukturu, aby se přizpůsobila nárůstu obnovitelných zdrojů energie. Klíčovými hráči v tomto úsilí jsou společnosti EirGrid, která je zodpovědná za provoz a rozvoj irské elektrické přenosové soustavy, a ESB Networks. Jednou z klíčových iniciativ je „Strategie rozvoje sítě 2024“, která zahrnuje mimo projekty posílení sítě v rychle rostoucích oblastech Dublinu, kde je značný počet datacenter.
Miliardy eur do chytrých sítí
ESB Networks stojí v čele modernizace irských distribučních sítí prostřednictvím strategie „Networks for Net Zero“, která zahrnuje investici ve výši 10 miliard eur během příštího desetiletí. Je zaměřena na přeměnu sítě na inteligentní, flexibilní a účinný systém schopný podporovat irské cíle v oblasti obnovitelné energie. S plány na integraci výrobní kapacity 9 GW větrné energie na pevnině, 8 GW solární energie a 5 GW větrné energie na moři do roku 2030 společnost ESB Networks investuje do technologií, jako jsou inteligentní měřiče, systémy skladování energie a řešení pro vyrovnávání sítě. V rámci stabilizace elektrické infrastruktury v době nízké produkce se Irsko také snaží vybudovat velké bateriové úložiště, které by mohlo poskytnout až 100 hodin zálohování, protože současná kapacita je 30 minut až 2 hodiny.
Irsko má tedy velmi ambiciózní cíle, k jejichž dosažení však nemá vlastní kapacity. Velvyslanectví ČR v Dublinu bylo přímo kontaktováno ESB (Electricity Supply Board), státní institucí, která vyjádřila zájem o účast českých subjektů na transformaci tamní energetické soustavy. S ohledem na rozsáhlé projekty v oblasti energetiky a infrastruktury mohou české společnosti poskytnout cenné znalosti a zkušenosti svým irským protějškům.
Rozvoj offshorové infrastruktury v podobě výroby, instalace a údržby větrných turbín na moři, ale i dodávky komponent, vývoje inovativních technologií turbín a poskytování průběžné údržby a provozních služeb, může významně přispět k irské energetické transformaci. Příležitostí jsou také modernizace sítě a chytré technologie – řešení v oblasti technologií inteligentních sítí, skladování energie, vyvažování sítě a systémů reakce na poptávku. Společnosti specializující se na software nebo hardware pro správu energie pro optimalizaci sítě mohou hrát klíčovou roli v iniciativách irských inteligentních sítí.
Další šance se objevují v oblasti ochrany odolnosti a ochrany infrastruktury. Patří sem služby zaměřené na zvýšení odolnosti energetické infrastruktury. To zahrnuje pokročilé systémy monitorování počasí, řešení kybernetické ochrany, posílení infrastruktury a služby nouzového plánování. Irsko poptává také poradenství a projektový management: odborné znalosti v oblasti vývoje energetických projektů.