V první polovině roku 2024 bylo v Itálii instalováno o 40 % více výkonu energie z obnovitelných zdrojů než ve stejném období roku 2023. Výstavba elektráren z obnovitelných zdrojů však ani tak nestačí.
Je nutné investovat souběžně s posilováním sítě, páteře energetického přechodu, do řešení, jako jsou systémy skladování energie. Ukládání energie je stále strategičtější sektor. Navíc Itálie je šestá v žebříčku deseti nejatraktivnějších světových trhů pro investice do akumulátorů provozovaných na baterie.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Dle zprávy Recai 2024 od společnosti EY jsou nejatraktivnější země z pohledu obnovitelných zdrojů následující: USA, Čína, Německo, Francie, Austrálie, UK, Indie, Dánsko, Kanada a Japonsko (Itálie na 13. místě). Co se týče konkrétně skladování energie, nejlépe si vedou USA, Čína, UK, Austrálie, Itálie, Jižní Korea, Indie, Francie a Japonsko. Itálie buduje zajímavý ekosystém pro investory tím, že usiluje o úložiště o kapacitě 71 GWh v síti do roku 2030 prostřednictvím nového budoucího trhu Terna.
„Itálie má všechny předpoklady, aby se stala světovým lídrem,“ sdělil Giacomo Chiavari, vedoucí strategie a energetických transakcí E&Y Europe West. „Má vysokou penetraci obnovitelných zdrojů a zároveň riziko větší produkce než absorpční kapacity samotné sítě, zejména na jihu, což nahrává řešením úložných systémů,“ poznamenává Chiavari. Co se týče samotného skladování energie, dle Chiavariho se bude postupem času upouštět od lithiovo-iontových baterií a bude dominovat novější, účinnější a nákladově efektivnější technologie.