Italský region Lombardie vyhlásil program podpory strategických technologií

Lombardie vyhlásila program s názvem Strategické technologie v hodnotě 40 milionů eur na financování projektů v oblasti digitálních technologií, deeptech (technologická řešení založená na vědeckém výzkumu) a biotechnologií.

Cílem výzvy je podpora technologických společností schopných významně investovat do vývoje inovativních řešení, od technologického ověřování přes vylepšení prototypů až po komerční výrobu, tedy technologií považovaných za zásadní pro dlouhodobou konkurenceschopnost Evropy.

Ilustrační fotografie

V rámci programu se budou poskytovat nevratné příspěvky do partnerství minimálně dvou a maximálně osmi společností (z toho alespoň jednoho malého a středního podniku a jedné velké společnosti) na podporu projektů experimentálního vývoje, případně v kombinaci se složkou aktivit průmyslového výzkumu, které se zaměřují na digitální technologie, deeptech a biotechnologie.

ExportMag.cz: Startup spojil zdravotní rehabilitaci, hru a virtuální realitu

Digitální technologie, technologie deeptech a biotechnologie jsou schopny snížit závislost EU na třetích zemích, pokud jde o suroviny, zdroje energie a výrobní kapacitu příslušných dodavatelských řetězců. Cílem je učinit evropskou ekonomiku odolnější vůči novým možným globálním krizím a nevyhnutelným dopadům na dodavatelské řetězce.

AI, medicína i vesmír

Projekty, které lze financovat, spadají do následujících oblastí:

  • aplikace umělé inteligence a digitálních technologií a inovativní metody řízení dodavatelských řetězců, včetně výroby mikroprocesorů;
  • robotika a technologie řízení a automatizace strojů;
  • bezpečnostní systémy a pokročilé technologie připojení k ochraně výrobních činností, fyzických a IT infrastruktur: od vesmírného sledování po kybernetickou bezpečnost technologicky vyspělých lékařských zařízení dostupných na dálku;
  • vývoj systémů, které zaručí provozní kontinuitu propojených výrobních linek;
  • velká pozornost je věnována lékařské oblasti – konkrétně vývoji pokročilých diagnostických systémů vytvořených také pomocí umělé inteligence (AI) a Extended Reality XR (virtuální realita, rozšířená realita a smíšená realita) a mikrovýroby v ekosystému biologických věd;
  • pokročilá diagnostická a doprovodná diagnostická zařízení a systémy založené na omických (genomika, proteomika) a imunologických technologiích s podporou prediktivních technologií a technik umělé inteligence, které jsou rovněž užitečné pro následné monitorování a sledování;
  • pokročilé terapie a vakcíny (včetně inovativních biologických léků nebo léků odvozených z biotechnologických přístupů, antibiotik, antivirotik, imunoterapie, pokročilé genové a buněčné terapie, regenerativní medicíny, hadronové terapie, částicové radioterapie, personalizované radioterapie, hluboké mozkové stimulace, chytrých lékařských zařízení, digitálních terapeutik);
  • pokročilé aplikace digitální medicíny pro provádění služeb elektronického zdravotnictví a sledování životně důležitých a funkčních parametrů.

Nenávratné granty jsou poskytovány v různém procentuálním podílu v závislosti na typu podnikání: pro malé a střední podniky se rovnají 80 % způsobilých výdajů na činnosti průmyslového výzkumu a 60 % na činnosti experimentálního vývoje; střední podniky dostávají příspěvek ve výši 75 % nákladů na průmyslový výzkum, 50 % nákladů na experimentální vývoj a 40 % výdajů je alokováno velkým společnostem.

Více informací naleznete na webových stránkách programu. České firmy mohou sledovat webové stránky regionu Lombardie, kde jsou pravidelně vypisovány tendry. Zájemci o bližší informace se mohou rovněž obracet na ekonomické oddělení velvyslanectví ČR v Itálii, e-mail: rome.commerce@mzv.gov.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Římě (Itálie). Autoři: Petr Havlík, ekonomický diplomat, Andrea Nimmerfrohová, ekonomická specialistka.
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí

Doporučujeme