S ohledem na historické vztahy a strategické partnerství České republiky a Izraele je rozšiřování českých aktivit v Izraeli dalším logickým krokem. Strategickému partnerství s Izraelem se věnuje část programového prohlášení vlády ze dne 27. června 2018: „Navážeme rovněž na naše tradiční přátelství a strategické partnerství s Izraelem, nicméně i nadále budeme prosazovat mírové řešení palestinské otázky v souladu s rezolucemi RB OSN a mezinárodním právem.“
Na slavnostním ceremoniálu vystoupil světoznámý izraelský houslový virtuos Hagai Shaham se skladbou Antonína Dvořáka a byla zahájena výstava „Masaryk a Svatá země“ v hebrejském jazyce doplněná expozicí Národního muzea o Masarykovi. Na prosinec 2018 pak Český dům Jeruzalém připravuje koncert Jiřího Stivína v rámci Mezinárodních jazzových dnů a na rok 2019 plánuje výstavu ke 100 let českého a slovenského skla v galerii Cinematheque a výstavu faksimilií Strahovského evangeliáře. Český dům Jeruzalém se bude podílet i na filmových a hudebních festivalech, jako je Festival středověké hudby.
Z historického hlediska se jedná o návrat české přítomnosti do Jeruzaléma, kde fungoval československý konzulát již od roku 1926 a kam na jaře 1927 dorazil i prezident Tomáš G. Masaryk na výraz své podpory v době pod britským mandátem.
Český dům Jeruzalém sídlí na dohled od Starého města v budově významné kulturní instituce – jeruzalémské Cinematéky, ve které je umístěn i jediný filmový archiv v Izraeli. Český dům Jeruzalém je řízen z ústředí Českých center v Praze a koordinaci v místě bude zajišťovat ředitel Českého centra Tel Aviv Robert Mikoláš.
Zřízením Českého domu Jeruzalém se ČR zařadí mezi země, které mají v Jeruzalémě svá kulturní zastoupení – jako The American Center in Jerusalem, Francouzský institut či německý Goethe Institut.