Očekává se, že tato iniciativa, jejíž ustanovení mají začít být uplatňována od 1. ledna 2025, sníží dovozní bariéry, posílí konkurenci a zjednoduší obchodní procesy ve vztahu k EU i k dalším zemím.
Klíčovým prvkem reformy je vytvoření alternativní dovozní cesty, která umožní dovoz, výrobu a uvádění produktů na izraelský trh na základě jejich souladu s evropskými směrnicemi a předpisy. I když certifikace shody nemusí být vždy vyžadována, dovozci budou stále odpovědní za zajištění toho, aby výrobky splňovaly nezbytné normy.
ExportMag.cz: Omán a jeho ekonomika možná ještě všechny překvapí
Očekává se, že nová cesta napomůže překlenout propast mezi izraelskými a evropskými normami, sníží náklady na testování dovážených výrobků a usnadní tak jejich dovoz. Je třeba zdůraznit, že tato reforma nenahrazuje, nýbrž doplňuje stávající dovozní cesty, tedy ty, které doposud probíhaly podle jiných mezinárodně uznávaných standardů.
Přijetí evropských směrnic a nařízení
Reforma zahrnuje přijetí několika evropských směrnic a nařízení, včetně směrnic a nařízení o chemické bezpečnosti (REACH), nízkonapěťových elektrických zařízeních (LVD), elektromagnetické kompatibilitě (EMC) a osobních ochranných prostředcích (OOP). Další směrnice, týkající se například bezpečnosti hraček či materiálů určených pro styk s potravinami, budou postupně zaváděny od února a března 2025. Ministerstvo hospodářství dostalo za úkol rozšířit působnost těchto předpisů tak, aby zahrnovaly i elektrická kola a lékařské vybavení.
Akceptace standardů EU neplatí univerzálně, nevztahuje se například na potraviny, motorová vozidla a předměty, na něž se vztahují platné izraelské normy pro požární bezpečnost (s výjimkou specifického přenosného hasičského vybavení). Reforma rovněž zahrnuje několik výjimek z různých norem a pro některé položky, jako jsou třeba hračky pro děti do tří let, bude stále nutné předkládat dokumentaci o shodě.
Možné výjimky i případné sankce
Byl zřízen Výbor pro udělování výjimek (Exceptions Committee), který umožní ministrům, odpovědným za regulované produkty, žádat v případě potřeby o přezkum, resp. o určení, zda je nutné stanovit výjimky či dodatečné podmínky. Důležitým cílem reformy je posílit vymahatelnost dodržování předpisů a umožnit stanovení sankcí, které zajistí, aby výrobky i nadále splňovaly požadované normy. Úřadu pro standardy byly proto uděleny široké donucovací pravomoci v oblasti dohledu nad dodržováním norem.
V souladu s iniciativou „Co je dobré pro Evropu, je dobré pro Izrael“ byly schváleny i další reformy předpisů, které dále harmonizují izraelské normy s evropskými standardy v oblasti potravin, kosmetiky a energetiky.
Další podrobnosti o probíhající reformě, včetně seznamu evropských předpisů, jichž se reforma týká, lze nalézt na stránkách Federace izraelských obchodních komor.