Na základě rozhodnutí Národního shromáždění o stavbě nového bloku podle technologie americké firmy Westinghouse (AP 1000) na stávající ploše jaderné elektrárny v Kozloduji převedla vláda na účet nové společnosti AEC Kozloduj – Nové kapacity 500 milionů leva určených na realizaci projektu. Tato masivní investice představuje vzhledem ke zkušenostem a produktové nabídce zajímavou příležitost pro české firmy.
„Jedná se o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které jsme přijali během našeho mandátu,“ uvedl předseda vlády Nikolaj Denkov. Dodal také, že investor zahájí jednání s firmami, které by měly postavit nový blok, přičemž termín dokončení byl stanoven na rok 2033. Agentura pro jadernou regulaci již vydala souhlas ke stavbě na území stávající jaderné elektrárny.
ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy
Podle předsedy vlády bude rovněž zahájena příprava na realizaci výstavby dalšího nového bloku na území JEK, díky čemuž by se kapacita nových bloků dostala na úroveň 2 300 MW, což přesáhne instalovaný výkon bloků 1 až 4 odstavených při vstupu do EU (1 760 MW). Oba nové bloky by se měly budovat zároveň. Za výhodu zvolené technologie AP 1000 označil Nikolaj Denkov schopnost v krátkém čase měnit výkon reaktoru, tj. že je jejich řízení pružnější s ohledem na potřeby a zatížení energetického systému.
Firma Westinghouse oznámila, že podepsala memoranda o porozumění s pěti bulharskými firmami, které by měly poskytovat služby pro realizaci projektu. Jedná se o firmy Oskar-L, Glavbolgarstroj, ENPRO Konsult, EnergoServis a EQE Bulgaria, které působí v oblasti systémů řízení a kontroly (I&C), radiačního monitoringu, jakož i různých inženýrských, konzultačních a stavebních činností.
Vláda v říjnu zastavila projekt výstavby nové jaderné elektrárny v Belene, jehož počátek spadá ještě do doby vlády Simeona Sakskoburggotského v roce 2005 a samotná myšlenka výstavby dokonce do začátku 70. let minulého století. V současné době běží jednání s ukrajinskou vládou o možném odkoupení veškerého zařízení, které bylo pro původně plánovanou výstavbu v Belene dodáno.
České firmy tradičně a dlouhodobě spolupracují s bulharskými partnery v oblasti energetiky, včetně jaderné oblasti. Agrese Ruska na Ukrajině a s tím spojená sankční opatření vytvořila podmínky pro rozšíření spolupráce při nahrazování ruské technologie a dodávek a souběh projektů výstavby nových bloků v Česku i Bulharsku může přispět k nalezení nové synergie a příležitostí pro zapojení českých dodavatelů.