Odborná porota letos vybrala 21 nejzajímavějších projektů z celého Česka. Pro své favority hlasujte do 30. září.
Kromě samotné soutěže vzniká i databáze, která se může stát inspirací pro kohokoliv – od domácích kutilů až po vysoce postavené politiky a úředníky, kteří vědí, že je třeba šetrně přizpůsobovat města, domy i krajinu měnícímu se klimatu.
Všechny informace o projektech a soutěži Adapterra Awards 2020
Jak důležitý je boj s klimatickými změnami si uvědomují i ve státním podniku Povodí Moravy. Ve spolupráci s rakouskými partnery tak vznikl ojedinělý projekt na přetvoření toku pohraniční řeky Dyje. Ta utrpěla v 70. a 80. letech minulého století stavbou protipovodňových hrází a napřimováním toku. Takové zkrácení však mělo za následek nežádoucí zrychlený odtok vody.
Aby se řece vrátil její původní charakter a zadržovala tolik potřebnou vodu v krajině, došlo na české a rakouské straně k napojení mrtvých ramen. Ta byla dlouhodobě zanesená bahnem a hrozilo, že brzy zcela zaniknou.
Více jak rok trvající projekt měl v podstatě jednoduchou myšlenku. Spočívala v otevření obou konců obnoveného ramene a vložení rozdělovacího objektu do dosavadního koryta, který vodu brzdí a nutí ji téct původním ramenem. Většina vody tak nyní opět protéká odstaveným ramenem. Řeka díky tomu získala zpět téměř třetinu své původní délky a rovněž se jí navrátil typický vzhled nížinné řeky.
Finálové projekty čelí suchu, povodním i změně klimatu
K účinnému adaptačnímu opatření na změnu klimatu ovšem nemusíte přetvářet tok řeky. Stačí vám šetrně nakládat s vodou u vás ve vsi. Právě to si řekli na radnici v Bratčicích na jižní Moravě. Obec je se svým opatřením dalším finalistou soutěže. Dříve nevyužívanou hasičskou nádrž na návsi přetvořili v jezírko a nyní do něj svádí dešťovou vodu z okolních rodinných domů a veřejných ploch okolo návsi. Zvýšila se tak schopnost zadržet vodu a okolo dešťové kanalizace vznikla příjemná relaxační zóna s dřevěnými moly a chodníky.
Nominované jsou i dva projekty rodinných domů, na jejichž výstavbu byly použité především přírodní materiály. V jednom případě se jednalo o velkoformátové slaměné bloky, které doplnilo dřevo, hlína a celulóza. Vznikla tak téměř pasivní stavba, kde se navíc uvnitř i na zahradě využívá dešťová voda. Myslelo se i na zelenou střechu nebo chytré vnější stínění oken. Podobnou cestou se vydala i pětičlenná rodina na Berounsku, jejíž pasivní dům má navíc i terasu krytou vinicí a je postaven ze snadno recyklovatelných materiálů.
Porota vybírala z osmi desítek projektů
Mezi finálovými řešeními se objevilo například také Biocentrum Mokroš u Mořice. Z dříve holého pole vznikla zelená oáza, která pomáhá zadržovat vodu v krajině.
Pro své favority můžete hlasovat do konce září – každý člověk má k dispozici dva hlasy. Vítěz bude vyhlášen 4. listopadu na konferenci v Praze, kterou pořádá organizátor soutěže Nadace Partnerství.