Nedostatek pohybu je příčinou mnoha civilizačních chorob a zdaleka už nejde jen o obezitu, nicméně ta je nejvíc zřetelná. Technologická agentura České republiky (TA ČR) podpořila řešení českých expertů v programu ÉTA.
Každé sedmé dítě v České republice je obézní a čtyři procenta trpí dokonce monstrózní obezitou. Podle údajů předního dětského obezitologa Zlatko Marinova vychází ze základní školy s nadváhou čtvrtina a s obezitou 14 procent dětí.
Boj se sedavým způsobem života
Čeští výzkumníci z Univerzity Palackého v Olomouci to chtějí změnit a využívají k tomu právě moderní technologie. Ambicí projektu totiž není potlačit používání informačně-komunikačních technologií, ale naopak využít jejich potenciál při prevenci nadměrného sedavého chování.
„Cílem výzkumníků je předat učitelům know-how v oblasti prevence sedavého chování a k tomu jim poskytnout kvalitní metodiku, podle které by mohli v budoucnu postupovat,“ vysvětlil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky.
V oblasti veřejného zdravotnictví roste znepokojení nad efekty, který má sedavý způsob života na zdraví dětí a dospívajících. Nedostatečná fyzická aktivita je jedním z rizikových faktorů řady onemocnění, jejichž původ se dá přisuzovat nevhodnému životnímu stylu.
Nová technologie pomáhá zjistit onemocnění srdce. TA ČR podpořila projekt miliony
„Nejprve ovlivňuje očekávanou délku života, toleranci stresu a soběstačnost ve stáří. Nedostatečná fyzická aktivita je primárním rizikovým faktorem vzniku metabolického syndromu, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění pohybového aparátu, nádorových onemocnění a psychických chorob,“ upozornil Ferdinand Salonna, řešitel projektu z Univerzity Palackého v Olomouci, Fakulty tělesné kultury.
Na důkazech založené univerzální intervenční programy, které se zaměřují na mladé lidi a obzvláště rizikové faktory, jako je nedostatek fyzické aktivity, jsou tedy velice potřebné.
Školy se přihlásí do fitness ligy
A jak to tedy bude probíhat? V principu formou soutěže.
„Škola se přihlásí do fitness ligy na úrovni školské, okresní či krajské. U žáků dané školy bude monitorována pohybová aktivita formou fitness náramků a bude jim vytvořeno konto na webové aplikaci připravené pro tento účel,“ sděluje Michal Vorlíček, kinantropolog z Univerzity Palackého v Olomouci.
Aplikovaný výzkum zná své vítěze. Den TA ČR 2024 oslavil úspěchy výzkumu i 15 let agentury
„Zúčastněný tým a samotný učitel budou mít přehled o výsledcích třídy či skupiny, srovnání tříd a škol. Klademe důraz na pozitivní motivaci, týmovou spolupráci a inkluzi,“ dodává. Použití senzorů v podobě fitness náramků poskytne žákům bezprostřední zpětnou vazbu o jejich pohybové aktivitě.
Metodika je připravována pro žáky 7. a 8. ročníků základních škol. „Vzhledem k předpokládanému využití sociálních sítí může být věk pod 13 let problematický z právního hlediska,“ upozorňuje Ferdinand Salonna. V 9. třídě, jak je patrné z výsledků předchozích výzkumů, je zase nižší motivace pro podobné formy intervence.
Výzkumníci mají již za sebou pilotní projekt na několika školách. Navrhované řešení se setkalo s pozitivní odezvou u dětí i pedagogů. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR již program, pomocí kterého mohou učitelé využívat moderní technologie na podporu pohybových aktivit dětí, akreditovalo.