Jak zavádět digitální inovace do praxe? Smart Business Festival představil novinky

V předposledním říjnovém týdnu se v Praze uskutečnil jubilejní 10. ročníku akce s názvem Smart Business Festival CZ – přehlídka aktivit a podnětů ke spolupráci v oblasti zavádění digitálních inovací do praxe. Ta je určená zejména pro české malé a střední podniky.

Stěžejními podtématy letošního ročníku byly bezpečnost, odolnost a udržitelnost a nabídka jejich posílení i pro ty nejmenší české firmy, ale i veřejné organizace.

Smart Business Festival 2024 | CzechInno

V programu se představilo šest Evropských center pro digitální inovace (EDIH), která v Česku působí, a s nimi spolupracující zástupci partnerských sítí a projektů. Akci uspořádalo sdružení CzechInno spolu s institutem CyberSecurityHubCZ.

Digitální transformace firem: Klíčovou podporu nabízejí centra EDIH

Jedním z těch, kteří zahájili akci svými úvodními vstupy, byl vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Petr Očko: „Z pohledu Ministerstva průmyslu a obchodu je Smart Business Festival jednou z klíčových akcí, kde je diskutována podpora primárně malých a středních firem z pohledu digitální transformace české ekonomiky, a jsme rádi, že zde každoročně můžeme prezentovat i novinky za Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky.“

Smart Business Festival CZ přináší českým firmám nejnovější trendy v bezpečnosti, odolnosti a udržitelnosti

„Evropská centra pro digitální inovace jsou klíčovými pilíři podpory digitální transformace firem v České republice. Kromě nich máme v Česku i funkční projekt tzv. Testing and Experimentation Facility AI Matters, který se specializuje na podporu firem při zavádění umělé inteligence do výroby. Jsme rádi, že tento projekt běží jak s podporou z EU, tak i ze zdrojů na národní úrovni,“ doplnil Očko.

MPO dále podle něj realizuje další národní programy – zejména nový program podpory výzkumu, vývoje a inovací s názvem TWIST. Ten se ve svém I. pilíři zaměřuje na klíčové strategické technologie – umělou inteligenci, kvantové počítání a polovodiče. V tuto chvíli připravuje ministerstvo první výzvu, která by měla odstartovat ještě do konce roku 2024.

Na akci se představili zástupci všech v Česku sídlících Evropských center pro digitální inovace (European Digital Innovation Hubs), která fungují v letech 2023 – 2025:

  • Cybersecurity Innovation Hub se sídlem v Brně se specializuje na kybernetickou a informační bezpečnost, má celorepublikovou působnost a zaměření jak na malé a střední podniky, tak i veřejné organizace. Konsorcium řídí CyberSecurityHubCZ sdružující jako zakládající partnery Masarykovu univerzitu, České vysoké učení technické v Praze a Vysoké učení technické v Brně, EDIH má celkem 9 partnerů.
  • EDIH CTU se sídlem v Praze a zaměřením na umělou inteligenci. Jeho koordinátorem je České vysoké učení technické v Praze a jeho členy dalších 7 partnerů. I toto centrum má celorepublikovou působnost a zaměřuje se na podporu malých a středních podniků i veřejných organizací.
  • EDIH Ostrava se superpočítáním a zpracováním velkých dat jako hlavními technologickými oblastmi a zaměřením na obecnou digitální transformaci firem v Moravskoslezském kraji. Jeho řídicím partnerem je Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě a dalším partnerem Moravskoslezské inovační centrum.
  • EDIH Brain4Industry se sídlem v Dolních Břežanech se zaměřuje na chytrou výrobu, aditivní technologie a umělou inteligenci s Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR jako koordinátorem a celkem čtyřmi partnery konsorcia.
  • EDIH DIGIMAT sídlí v Kuřimi a v rámci svého zaměření na chytrou výrobu a Průmysl 4.0 se zabývá zejména robotikou a umělou inteligencí, ale i racionalizací výroby včetně energetického managementu. Koordinátorem tohoto konsorcia je společnost Intemac Solutions a EDIH zahrnuje celkem 4 partnery.
  • EDIH Northeast se sídlem v Liberci a sedmi partnery napomáhá svými aktivitami lepší digitální transformaci podniků i veřejných organizací v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Služby českých center jsou dotovány z evropského programu Digitální Evropa a z Národního plánu obnovy, díky čemuž mohou klienti získat významnou slevu na jejich služby, a nebo je v řadě případů čerpat zcela bezplatně.

EDIH ČVUT podporuje malé a střední podniky v oblasti umělé inteligence

Síť EDIH funguje nejen v Česku, ale i zbytku Evropy. Evropská komise prostředky z programu Digitální Evropa podpořila v aktuálním období celkem 151 konsorcií po celé EU, z nichž řada poskytuje služby i českým subjektům.

V programu Smart Business Festival se tak představily například i EDIH DInO z bavorského Freyungu, který své služby nabízí firmám i veřejným organizacím v česko-bavorském příhraničí nebo EDIH AI5Production z Vídně, který vyvinul za účelem zvýšení spolehlivosti ověřování původu zboží v přeshraničním kontextu tzv. Digital Product Pass.

Podrobnosti o Smart Business Festival CZ 2024

CyberSecurityHubCZ koordinuje nebo se podílí na koordinaci dalších strategických projektů, jejichž prostřednictvím posiluje odolnost a
bezpečnost české ekonomiky:

  • Česko-taiwanské společné centrum pro vývoj bezpečných čipů – Advanced Chip Design Research and Development Centre. Projekt vznikl za finanční účasti taiwanské vlády a strategické podpory Úřadu vlády ČR a nejvyšších ústavních činitelů.
  • Česká účast v celoevropské síti EuroQCI, jejímž cílem je vybudování kvantově bezpečné strategické infrastruktury napříč Evropou. Projekt získal financování z evropského programu Digitální Evropa a z Národního plánu obnovy.
  • Česká anténa Evropského centra kompetencí pro kyberbezpečnost (ECCC) – tedy tzv. NCC-CZ, Národní koordinační centrum pro kyberbezpečnost, které zastřešuje Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) ve spolupráci se CyberSecurityHubCZ.

Také novinky k těmto projektům se řešily Smart Business Festivalu CZ 2024 stejně jako jejich společná nabídka – zejména v oblasti šíření osvěty a vzdělávání v oblasti posilování kyberbezpečnosti a odolnosti českých firem i organizací.

Buďme environmentálně a sociálně zodpovědní

Hlavním partnerem akce byly České radiokomunikace, které mají k podtématům letošního Smart Business Festivalu CZ 2024 blízko.

Smart Business Festival CZ 2024 | CzechInno

„V Českých Radiokomunikacích jsme si vědomi toho, že naše činnost v oblasti provozu datové infrastruktury ovlivňuje životní prostředí i lidské životy, a proto dodržujeme pravidla environmentální a sociální zodpovědnosti. Prostřednictvím kombinace k přírodě šetrného designu našich technologií,
odpovědného přístupu k zaměstnancům a důrazu na jejich vzdělávání tak sledujeme dopad našich aktivit na klíčové oblasti jako je změna klimatu nebo podpora diverzity. Zaměřujeme se na klíčové oblasti, jako jsou změna klimatu, diverzita, etika a firemní postupy, včetně projektů, jako je přeměna
brownfields na Zbraslavi, která využívá stávající infrastrukturu k dalšímu rozvoji konektivity,“ říká členka vedení společnosti Anna Tůmová.

V Česku působí také další relevantní sítě, které se podílejí na posilování bezpečnosti, odolnosti a udržitelnosti českých podniků a nabízejí státem nebo Evropskou unií dotované služby v této oblasti.

Na Smart Business Festivalu své služby představili:

  • Projekt tzv. Testing and Experimentation Facility (TEF) s názvem AI Matters, kde českou účast zajišťuje Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze.
  • EIT Manufacturing a jeho český národní hub EIT Manufacturing Hub Czechia zastřešený taktéž CIIRC ČVUT v Praze
  • Síť Enterprise Europe Network Česká republika, kterou koordinuje Technologické centrum Praha a která poskytuje podporu inovativním českým firmám v Česku a dalších více než 60 zemích celého světa

Patří sem také zástupci regionálních a oborových digitálních inovačních hubů, které sice nedosáhly na podporu určenou Evropským centrům pro digitální inovace z programu Digitální Evropa, ale přesto nabízejí relevantní služby podpořené z jiných programů na celkem 279 místech po celé
Evropě.

Ondřej Beránek z AI Matters TEF se spolu s Annou Tahovskou z EIT Manufacturing Hub Czechia shodli na tom, že nabídka služeb z pohledu jejich projektů a spolupráce s EDIH CTU je zjednodušena tím, že všechny tři projekty zastřešuje v Česku jedna instituce – tedy České vysoké učení technické v Praze.

„Smart Business Festival letos slaví desáté výročí a je obdivuhodné, kolik toho ve své desetileté historii dokázal. Technologické centrum Praha bylo odborným partnerem festivalu po celou tuto dobu a společně s organizátory ze sdružení CzechInno se vždy snažilo na festivalu zviditelňovat a
podporovat české technologické firmy s chytrými nápady a mezinárodním obchodním potenciálem,“ říká Petr Hladík, koordinátor sítě Enterprise Europe Network Česká republika.

České firmy se mohou zapojit do iniciativy GAIA-X

Samostatnou kapitolu programu pak tvořila nabídka bližšího zapojení pro české firmy i veřejné organizace do celoevropské iniciativy GAIA-X, která umožňuje technologicky nezávislé a platformou GAIA-X ověřené uchovávání a sdílení dat v několika sektorech s vysokou relevancí pro evropskou
ekonomiku jako jsou průmyslová výroba, zdravotnictví, veřejné služby nebo turistika a místní rozvoj.

Její zástupce Frederik Tengg vyzval české firmy, aby v rámci posilování své odolnosti a nezávislosti na službách technologických gigantů více využívali služeb této sítě a podnítil české hráče k vytvoření českého GAIA-X hubu, který prozatím není ustaven.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme