Podle Marka Raniše, experta na technologie a byznys, budou pokračovat silné investice do umělé inteligence (AI) a dalších technologických oblastí, jako jsou kybernetická bezpečnost nebo kvantová výpočetní technika. „České firmy by měly investovat do důkladné analýzy trhu, aby úspěšně vstoupily na ten americký a využily vznikající příležitosti,“ radí Marek Raniš.
Po ostře sledovaných prezidentských volbách došlo v USA ke změně administrativy. Jaké změny pro byznys očekáváte?
Prezident Trump je především byznysmen, takže si myslím, že můžeme předpokládat podporu byznysu a byznysově přívětivé regulace, respektive spíše deregulace. To je jistě pozitivní. Na druhou stranu je třeba mít na paměti to, že je také protekcionistou. V průběhu vyostřené volební kampaně častokrát rezonoval přístup America first, tedy Amerika na prvním místě.
Lze proto očekávat, že se nová administrativa bude snažit podporovat především americké firmy a v oblasti zaměstnanosti pak americké zaměstnance. Z tohoto pohledu může být cesta na americký trh trochu komplikovanější, než tomu bylo za předchozí administrativy Joea Bidena. Všeobecně je Donald Trump jako politik považován za nepříliš čitelného, avšak pro byznys může být paradoxně průhlednější.
Nezapomeňme totiž, že byznys zná Donalda Trumpa z jeho prvního mandátu v letech 2017‒2021. Přestože některá prohlášení se mohou zdát kontroverzní, mohli jsme vidět, že trhy na zvolení Donalda Trumpa reagovaly příznivě. Věřím, že nakonec převáží probyznysová orientace nové administrativy.
Zaměřme se na technologie, ve kterých se nejvíce pohybujete. Poslední dva roky byly jedny z nejúspěšnějších pro technologický sektor, přičemž hlavním tahounem byl zejména fenomén AI. Bude tento trend pokračovat?
Ano, vše naznačuje tomu, že je AI teprve na začátku a její využití ještě zdaleka nenaplnilo svůj plný potenciál. Je pravda, že v posledních dvou až třech letech jsme zaznamenali velký pokrok zejména v adopci u široké veřejnosti. Velmi populární jsou chatboty postavené na velkých jazykových modelech jako ChatGPT.
Marek Raniš
Od roku 2003 je vlastníkem a ředitelem poradenské společnosti Pique Solutions LLC sídlící v kalifornském San Franciscu. V této roli pomáhá vrcholovému managementu technologických firem z žebříčku Fortune-500 utvářet jejich produktové, konkurenční, Go-to-Market a prodejní strategie na základě průzkumů trhu. Spolupracoval se společnostmi Adobe Systems, Cisco Systems, Hewlett-Packard, IBM, Microsoft, Oracle, SAP atp. V současné době se ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR věnuje podpoře českých technologických firem expandujících do USA.
Velké technologické společnosti do těchto technologií investují obrovské množství prostředků. Tyto společnosti totiž moc dobře vědí, že potenciál této technologie je obrovský a to napříč prakticky všemi odvětvími – od vědy a výzkumu přes zdravotnictví až po průmyslová odvětví. Pokrok v AI je v posledních letech obrovský, přesto věřím, že jsme teprve v počátcích.
Očekávám, že oblast AI bude v USA v centru pozornosti i v roce 2025, včetně iniciativ na správu této technologie, která se zatím v mnoha směrech trochu vymkla z rukou jak jejím tvůrcům, tak i regulátorům. Pro české start‑upy v oblasti AI tak může tento trh stále představovat velmi zajímavou příležitost.
Společně s AI bývá skloňována i její značná náročnost týkající se zdrojů, infrastruktury a energetické náročnosti…
To je pravda. Zde bude velmi záležet na regulacích a politických prioritách. Udržitelnost je samozřejmě velké téma i v USA, což se týká hlavně velkých korporací, včetně těch, které do AI masivně investují. Můžeme sledovat, že množství firem se profiluje tím, že udržitelnost používají jako svoji devízu a identifikují se s ní. Může být velmi složité nalézt cestu, která je konkurenceschopná a současně udržitelná.
Bude velmi záležet na regulátorech, aby nastavili efektivní pravidla, která nebudou příliš omezující. Toto bude jedna z výzev i pro nastupující administrativu Donalda Trumpa. V oblasti udržitelnosti a diverzity můžeme očekávat posun spíše směrem od těchto témat současně se zmírněním regulací.
I v rámci prvního prezidentského období Donalda Trumpa došlo ke zmírnění regulatorní zátěže. Tentokrát by mohla být deregulace ještě výraznější. Vždyť ještě před nástupem do úřadu byl oznámen vznik agentury DOGE.
Pokračujme v technologických trendech. Jaké další trendy kromě AI považujete v oblasti technologií za zajímavé? Ve kterých odvětvích mohou být příležitosti?
Většina ostatních trendů bude mít spojitost s AI. Očekávám další velký posun v oblasti kybernetické bezpečnosti, například v obraně proti kvantovým počítačům, ale také proti AI v rukou kybernetických útočníků. Zmínil jste rostoucí geopolitické tenze, které přinesou nové výzvy v oblasti kybernetického válčení jak na politické úrovni, tak v byznysu.
Zmíněná kvantová výpočetní technika bude cenově dostupnější a přinese nové příležitosti například ve financích a zdravotnictví. Domnívám se, že dalším trendem bude rostoucí aplikace technologií rozšířené reality v byznysu, například v e ‑commerce. Z „klasických“ technologií vidím příležitosti zejména v ERP a SCM systémech a v technologiích s nimi spojených.
Jaké kroky by měly podniknout české firmy právě třeba v těchto odvětvích, které o vstupu na americký trh uvažují?
Americký trh je odlišnější, než se může na první pohled zdát. Proto má podle mě zásadní význam provedení takzvané feasibility study, která zjistí, kde jsou příležitosti a jestli jsou realizovatelné. Jestli je záměr na americkém trhu životaschopný. Americký trh je velmi konkurenční, a o to více je zásadní být dobře připravený.
Dále bych vyzdvihl i nutnost mít zmapovanou konkurenci, průzkum trhu, růst odvětví, regulace atd. Jít se prezentovat nebo začít podnikat kroky ke vstupu na americký trh bych tedy doporučil až po této důkladné analýze. Pečlivá příprava a průzkum trhu také umožní lépe identifikovat mezery na trhu a výrazně tím zvýšit šanci na jejich zaplnění. Mám zkušenost, že větší investice v této fázi se pak zpravidla vyplatí.
Může plány expanze nepříznivě ovlivnit současná napjatá geopolitická situace?
Je možné, že zejména napětí mezi USA a Čínou Evropě pomůže, protože přispěje ke vzrůstu jejího významu jako obchodního partnera. Pokud budou tendence boje mezi USA a Čínou skrze ekonomickou diplomacii, může Evropa v některých odvětvích zaplnit případné mezery v importu z Číny. Samozřejmě, pokud Evropa tuto příležitost správně uchopí. To je zásadní.
Co byste na závěr poradil českým firmám, které zvažují vstup na americký trh?
Odvahu a důkladnou přípravu. Samozřejmě mohou zájemci kontaktovat naši poradenskou společnost, třeba právě nyní ve spolupráci s Hospodářskou komorou.