Videokonference pomáhají posilování zapojení jednotlivých členů týmu, protože se celých 68 procent zaměstnanců, podle studie společnosti Gallup, necítí být dostatečně zapojeno do pracovního prostředí. Jaké jsou v současnosti konkrétní klíčové trendy utvářející budoucnost videokonferencí?
Díky AI budou schůzky ´chytřejší´
Umělá inteligence (AI) hraje ve videokonferencích stále větší roli a umožňuje chytřejší a efektivnější schůzky.
„Již dnes se prosazují funkce založené na umělé inteligenci, jako je automatický přepis, jazykový překlad v reálném čase a třeba rozpoznávání obličeje, které mění způsob, jakým týmy komunikují,“ říká Michal Černý zástupce značky Cabolo v ČR.
„Do roku 2025 můžeme očekávat další rozvoj a růst popularity nástrojů založených na AI, které poskytují shrnutí schůzek, zdůrazňují klíčové body, a dokonce automatizují plánování na základě dostupnosti účastníků. Tyto inovace šetří čas, snižují počet chyb a činí schůzky a videokonference produktivnějšími,“ dodává Černý.
Firmy řeší, jak pojmout home office. Mohou využít technologické novinky
Některá AI řešení pak usnadňují manipulaci ovládáním gesty a zařízení pak na základě jednoduchého pokynu pozná, co má udělat. Navíc se v tomto může učit. Minimalizuje se tak potřeba interakce se zařízením během prezentace nebo diskuze, a to pomáhá většímu komfortu, intuitivnosti a spolehlivosti celého videokonferenčního řešení.
Jedno z nových využití výhod videokonference nabízejí pokroky v kosmickém průmyslu. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) už testují AI asistenty, kteří analyzují jejich rozhovory a zlepšují spolupráci mezi týmy na Zemi a ve vesmíru. Vývoj této oblasti se v roce 2025 také očekává.
Nové nástroje usnadňují spolupráci
Již nyní vidíme platformy integrující interaktivní funkce, jako jsou sdílené tabule, společné úpravy dokumentů a anotace v reálném čase.
V nadcházejících letech se tyto nástroje stanou běžnějšími a více intuitivními, což týmům usnadní kompletní práci – od brainstormingu, přes práci na dokumentech či prezentacích, až po společné řešení problémů, ale i běžnou neformální týmovou komunikaci.
Průzkum: Kyberútoků bude dále přibývat. Roste význam umělé inteligence
Tento posun by měl smazat hranice mezi osobní a virtuální spoluprací a umožní vzdáleným týmům pracovat tak hladce a propojeně, jako by byly spolu pohromadě v jedné místnosti. Chytré AV technologie s vysokým rozlišením jsou stále běžnější a umožňují zaměstnancům cítit se během videokonference, jako by byli v blízkém osobním kontaktu s lidmi, se kterými mluví a jednají.
„Video interakce se stává stále běžnější součástí pracovního života, a proto není čas na složité systémy. Jsou potřeba řešení typu plug-and-play, která umožní během několika sekund proměnit jakoukoli místnost v prostředí pro spolupráci. Čím jednodušší je řešení použít, tím méně času zaměstnanci ztrácejí před a po jednání,“ říká Andrej Hronec ze společnosti Audiopro.
Péče o digitální bezpečnost bude ještě důležitější
A nejde jen o rozvoj fenoménu videokonference, samostatnou kapitolou je péče o edukaci v otázkách bezpečnosti.
„Firmy se musí dlouhodobě věnovat péči o to, jakým způsobem se pracuje s jejich daty. Počet kybernetických útoků stoupá, obezřetnost zaměstnanců často klesá a v mnoha případech není kybernetické zabezpečení ve firmě dostačující,“ popisuje Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy GOPAS.
Umělá inteligence firmy láká, v AI se ale zatím neorientují
„Ideální cestou je soustavné vzdělávání všech zaměstnanců a důraz na kvalitní zabezpečení všech systémů celé společnosti,“ doplňuje zástupce GOPAS.
Rok 2025 slibuje dynamické, bezpečné a uživatelsky přívětivé prostředí pro virtuální komunikaci. AI, interaktivní nástroje a pohlcující zážitky, jako je využití rozšířené reality (AR) a virtuální reality (VR), přinesou nový standard pro vzdálenou spolupráci. Ten, kdo tyto inovace přijme, získá konkurenční výhodu v efektivní komunikaci bez ohledu na vzdálenost mezi členy týmu.