Jaké pozitivní scénáře pro ekonomiku může přinést rok 2025?

Za posledních pět let zažila naše společnost pět krizí, které zasáhly podnikatele i firmy. Vše začalo v roce 2020 pandemií covidu-19, která vedla k nuceným uzavírkám provozů.

Poté přišlo narušení globálních dodavatelských řetězců, což způsobilo problémy s dostupností dílů a zboží. V roce 2022 ruská invaze na Ukrajinu přispěla k energetické krizi v Evropské unii. Rok 2023 přinesl vlnu silné inflace a nyní čelíme rostoucímu geopolitickému napětí.

Ilustrační fotografie

Níže naleznete pohled na sedm klíčových událostí a příležitostí, které by mohly českému byznysu v příštím roce dodat pozitivní impulzy.

Evropě se podaří odvrátit celní válku s Trumpem

Donald Trump během prezidentské kampaně slíbil výrazné zvýšení cel na dovozy, včetně 60 % na čínské zboží a 25 % na importy z Mexika a Kanady. Tyto sliby jsou určitě i vyjednávací taktikou. Ve finále nemusí být cla na zboží z EU do USA tak vysoká. Výsledek bude záviset na schopnosti Evropské komise vyjednávat. Evropská unie se na Trumpův nástup připravovala, což může vést i k nové obchodní dohodě výhodné pro obě strany.

Graf mezinárodního obchodu ČR a USA

Konec války na Ukrajině

Každý konflikt nakonec končí diplomatickou cestou a pravděpodobně to platí i pro současnou válku na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v září uvedl, že konec války je blíž, než si mnozí myslí. Pokud strany přistoupí na kompromisy, v průběhu roku 2025 by mohly boje utichnout. Klíčovou roli může v tomto procesu sehrát postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdí, že by konflikt dokázal rychle vyřešit. Spojené státy jsou totiž hlavním poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině.

Ukončení války by mohlo v Evropě snížit napětí, nastartovat nové investice a vytvořit pozitivní atmosféru v podnikatelském prostředí. Vládní i unijní představitelé by navíc mohli svou pozornost přesunout zpět k podpoře ekonomiky a byznysu. Vojenský průmysl přitom nemusí mít obavy, protože zvýšené výdaje na obranu pravděpodobně přetrvají i nadále.

Technologie v roce 2025 významně mění pravidla hry

Evropská unie zvýší svou konkurenceschopnost

Bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi v září představil obsáhlou analýzu, ve které ukazuje, že evropská ekonomika roste výrazně pomaleji než USA nebo Čína, zaostává za nimi v řadě oblastí, a navíc je na dovozu energií či technologií z těchto zemí závislá. Draghi zároveň navrhl řadu opatření, jež si vzala do vínku i nová Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyen. Během prvních 100 dní svého mandátu má představit tzv. Clean Industrial Deal, jenž má posílit konkurenceschopnost vybraných odvětví. A bude pracovat na novém plánu pro zajištění udržitelné prosperity v EU a zvýšení její konkurenceschopnosti. Snad se to tentokrát povede.

Graf vývoje HDP na osobu v PPS v ČR ve srovnání s průměrem EU

Německo přijme hospodářské reformy

Vláda německého kancléře Olafa Scholze přišla v listopadu o podporu a v únoru se očekávají předčasné volby. Favoritem na post kancléře je předseda CDU Friedrich Merz, který plánuje méně státních zásahů do ekonomiky, omezení sociálních dávek a snížení korporátních daní. Propodnikatelské reformy by mohly pomoci oživit německou ekonomiku, která od covidu stagnuje, a podpořit klíčový průmysl, včetně automobilového sektoru.

Graf produktivity práce v EU vs. USA v letech 1890 až 2022

Volby v ČR vyhraje byznysu nakloněná vláda, která se zaměří na podporu vzdělávání a startupy

Česká ekonomika přestala dohánět životní úroveň Německa i průměr EU. Budoucí česká vláda by proto měla prioritně podpořit vzdělávání, investice do inovací, rozvoj startupů a budování globálně úspěšných českých značek. Tyto kroky mohou zvýšit přidanou hodnotu ekonomiky, posílit konkurenceschopnost a zajistit lepší životní úroveň.

Ilustrační fotografie

Sníží se ceny energií

Česká ekonomika je závislá na energeticky náročných odvětvích. Obnovitelné zdroje však nabízejí levné, čisté a stále dostupnější řešení, přičemž technologie jako fotovoltaika a baterie dlouhodobě zlevňují. Podle od hadů si transformace energetiky do roku 2030 vyžádá 2 biliony korun, což posílí energetickou bezpečnost, podpoří inovace, vytvoří nová pracovní místa a pomůže rozvoji čistých technologií.

Graf vývoje HDP v EU

Umělá inteligence zvýší produktivitu firem

Velké jazykové modely v posledních dvou letech překvapovaly svými schopnostmi a mnoho firem je začalo testovat v praxi. Zatím však nenaplnily očekávání a nepřinesly výrazné zvýšení produktivity. To by se mohlo do roku 2025 změnit, kdy si je zaměstnanci lépe osvojí a firmy najdou efektivnější způsoby jejich využití.

Převzato z časopisu Komora. Autor článku: Radek Novák, analytik České spořitelny

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme