Japonskem otřásla úmrtí několika lidí po požití potravinových doplňků

Vážné zdravotní komplikace, jež u několika jedinců skončily úmrtím či hospitalizací, byly hlášeny u řady lidí, kteří užili potravinový doplněk na bázi plísní vyrobený japonskou farmaceutickou společností.

Společnost Kobayashi Farmaceutical Co. se sídlem v Ósace dodává na trh doplňky pěstované v plísni koji, jež je považována za součást tradiční medicíny nejen v Japonsku, ale rovněž na Tchaj-wanu a v Číně.

Ilustrační fotografie

Vyrábí se kultivací několika druhů plísní Monascus na zrnech, kupříkladu na rýži. Je oblíbena pro svou červenou přirozenou barvu a používá se rovněž při výrobě některých druhů tofu nebo jako přísada v různých druzích rýžového vína a v dalších pokrmech.

Podle docentky univerzity Kagoshima Yumiko Yoshizaki, expertky na studium fermentovaných potravin, objevili japonští vědci v 70. letech minulého století v plísni složku, která snižuje hladinu cholesterolu, zvanou „monacolin K“. V posledních letech si tato látka získala pozornost jako přísada do zdraví prospěšných potravinových doplňků.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Některé druhy Monascus však produkují citrinin, toxickou látku, o které se předpokládá, že způsobuje poruchy ledvin. Produkt Kobayashi Pharmaceutical je však vyroben s použitím druhu plísně, který tento mykotoxin neprodukuje, a ani analýza produktu provedená poté, co problém vyšel najevo, přítomnost citrininu nepotvrdila.

Podle japonské Komise pro bezpečnost potravin vedly zprávy o zdravotních problémech, u nichž existuje podezření, že jsou způsobeny konzumací doplňků pocházejících z koji, Evropskou unii v roce 2014 ke stanovení hraničních hodnot pro citrinin vytvářený plísněmi v doplňcích stravy. Ve Francii jsou lidé varováni, aby se před konzumací produktů z koji poradili s lékařem, ve Švýcarsku je dokonce prodej potravin a léků, které jej obsahují, zakázán.

Komise vyzvala spotřebitele, aby zůstali v klidu, a zdůraznila, že koji je silně zakořeněno v japonské potravinářské kultuře, obecně se není třeba znepokojovat, pokud předmětné výrobky nebudou konzumovány v nadměrném množství.

Autorka: Veronika Vanišová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme