Hebrejský (židovský) kalendář je lunisolární (měsíce se stanovují podle Měsíce a roky podle slunce), data židovských svátků jsou z hlediska gregoriánského kalendáře pohyblivá.
Všechny židovské svátky začínají soumrakem, tzn. večer před datem, jež je uvedeno. A v předcházející sváteční den (když je volno) se pracuje jenom v první polovině dne nebo se rozhodnutím zaměstnavatele nepracuje vůbec.
Kalendář židovských svátků pro rok 2019
- Purim – veselý svátek připomínající záchranu Židů a události popsané v knize Ester.
Čtvrtek 21. března, pracovní den, s výjimkou některých ortodoxních židů - Pesach – svátek nekvašených chlebů, Velikonoce.
Sobota 20. dubna – začátek
Pátek 26. dubna – konec
Jenom tyto dny jsou považovány za sváteční (nepracuje se). V mezisvátečním období se pracuje jenom v první polovině dne do 12:00. Izraelci si v tomto období často vybírají dovolenou. - Jom ha-šo’a je den připomínky šesti milionů Židů, kteří byli zavražděni během holokaustu.
Čtvrtek 2. května, pracovní den, s výjimkou některých ortodoxních židů - Jom ha-zikaron je den vzpomínek na všechny padlé vojáky Izraele
Středa 8. května, pracuje se jen v první polovině dne - Den nezávislosti či Jom HaAzmaut – vznik státu Izrael
Čtvrtek 9. května, nepracuje se - Den vítězství nad fašizmem se slaví v Izraele od roku 2017
Čtvrtek 9. května, pracovní den. Ale vzhledem k tomu, že v roce 2019 se to prolíná se dnem nezávislosti, v ten den se nebude pracovat - Lag ba-omer – významný den, kdy se připomíná řada událostí. Je jedním z menších židovských svátků, jejichž slavení nepramení z Tóry
Čtvrtek 23. května, pracovní den, s výjimkou některých ortodoxních židů - Šavu’ot – svátek týdnů, svátek darování Tóry
Neděle 9. června, nepracuje se - Tiš’a be-av – je postní den a připadá na 9. den měsíce av. Je to jeden z nejsmutnějších dnů židovských dějin, neboť na tento den připadá hned několik tragických událostí
Neděle 11. srpna, pracovní den, s výjimkou některých ortodoxních židů - Roš ha-šana – židovský Nový rok
Pondělí 30. září, nepracuje se
Úterý 1. řína, nepracuje se - Jom kipur – Den smíření, nejsvětější den v roce, desátý den měsíce tišri. Na celý den všechno úplně zastaví, a pokud nejste v ohrožení života, nesmíte ani jezdit autem.
Středa 9. října, nepracuje se - Sukot – svátek stanů. Rodina si na tento den vytváří přístřešek ozdobený květinami a s průhlednou střechou na upomenutí dnů strávených v poušti
Pondělí 14. října – začátek
Neděle 20. října – konec
Jenom tyto dny jsou považovány za svátečné (nepracuje se). V mezisvátečním období se pracuje jenom v první polovině dne do 12:00. Izraelci si opět v tomto období často vybírají dovolenou. - Simchat Tóra – radost z Tóry, oslava skončení ročního cyklu čtení z Tóry.
Úterý 22. října, pracovní den, s výjimkou některých ortodoxních židů - Chanuka – svátek světel, svátek znovuzasvěcení Chrámu. Probíhá osm dní.
Od večera 22. prosince do večera 30. prosince. Sice jsou to pracovní dny, ale jelikož je to dětský svátek, školky a školy jsou zavřené, děti mají volno a rodiče si v tomto období často vybírají dovolenou.
Zákony umožňují obyvatelům Izraele v závislosti na náboženství dodržovat i další svátky.
Nejvýznamnější muslimské a křesťanské svátky:
Muslimské svátky:
- Ramadán – je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře. Půst, který patří k tomuto měsíci, je původní semitský zvyk přebraný od židů a křesťanů. V tomto období muslimové obvykle pracují, ale mohou vznikat určitá omezení.
Začátek měsíce připadá letos na neděli 5. května a trvá do úterý 4. června. - Íd (Eid) Al Fitr – svátek slavený po skončení ramadánu
Středa 5. června - Íd (Eid) Al Adhá – Svátek oběti, Svátek obětování či Velký svátek, který slaví muslimové a drúzové
Pondělí 12. srpna
Křesťanské svátky:
- Velikonoce
Neděle 21. dubna (katolické)
Neděle 28. dubna (pravoslavné) - Vánoce
Středa 25. prosince (katolické)
Neděle 7. ledna 2020 (pravoslavné)
Další svátky náboženských menšin neuvádíme.
Vzhledem k různorodosti izraelské společnosti doporučujeme před cestou či jednáními seznámit se předem se základními reáliemi života v Izraeli a doporučeními místních partnerů.
Zpracoval tým pracovníků CzechTrade Tel Aviv a Jeruzalém.