Necelá polovina z této investice, 110 milionů, poputuje do vzniku leteckého vývojového centra, kde bude probíhat výzkum a vývoj v oblastech dekarbonizace, elektrifikace, autonomního řízení, digitalizace a pokročilých materiálů.
Quebec už je domovem pro letecké giganty Bombardier, Airbus, Bell nebo Pratt&Whitney a celý aerospace ekosystém v provincii je třetím největším na světě. Kromě již zmíněného vývojového centra bude klastr Aero Montréal budovat vzdělávací, tréninkovou a výzkumnou infrastrukturu, do které se zapojí Concordia University a další významné univerzity. Poslední součástí inovační zóny pak bude centrum pro testování rozsáhlých projektů a simulace autonomních technologií a dronů.
ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
Vznik inovačních zón iniciuje québecká vláda od roku 2022. Tehdy byly představeny oblasti se zaměřením na kvantové a digitální technologie, projekty na baterie a elektrifikaci dopravy nebo chytré zemědělství.
Aerospace inovační zóna do budoucna představuje ještě více příležitostí pro české firmy, zejména vzhledem k dobrému jménu a dlouhodobé spolupráci obou ekosystémů. Pro případné dotazy a možnosti propojení na aerospace ekosystém v Québecu se můžete obracet na zahraniční kancelář CzechTrade v Torontu.