Keňa je co do rizikového kapitálu startupovou jedničkou Afriky

Keňský startupový sektor loni získal rizikové kapitálové financování přes půl miliardy dolarů, což tuto zemi vyšvihlo na první místo v Africe. Potvrzuje se tak, že východní Afrika skýtá příležitosti také pro začínající firmy.

Podle nově zveřejněné zprávy platforem Future Africa a WeeTrackerMedia loni investoři vložili do jihoafrických startupů 537 milionů USD. Financování získalo 73 dohod, což je o tři procenta více než v předchozím roce.

Mapa východní Afriky s vlajkou Keni, ilustrační obrázek
Ilustrační fotografie

Keňské investice reprezentují 26 % celkových vkladů do startupů v celé Africe v roce 2024, které dosáhly 2,07 miliard USD. Keňa tak loni získala více venture kapitálového financování pro své startupy než Jižní Afrika (50 obchodů v hodnotě 371 milionů USD), Nigerie (77 obchodů v hodnotě 336 milionů USD) či Egypt (56 obchodů v hodnotě 406 milionů USD). Tyto čtyři země (včetně Keni) představují 80 % celkových loňských investic do startupů v Africe. Jedná se o hlavní africké „huby“, kterým investoři věří nejvíce. Nutno podotknout, že v této statistice jsou započteny jen veřejně oznámené investice.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Keňa těží především z takzvaného „klimatického boomu“, kdy dvě třetiny startupů byly spojené s environmentálním financováním, financováním udržitelných energií a elektromobilitou. To potvrdilo pozici Keni jakožto hubu pro klimatické investice. Největší investicí do keňského startupu bylo 176 milionů USD do expanze firmy nabízející solární řešení „d.light“ a 38 milionů USD do firmy BasiGo, zajišťující elektrickou veřejnou dopravu nejen v Keni, ale také ve Rwandě (autobusy).

Další investicí do keňského startupu získala firma ROAM, která vyrábí elektrické motorky přímo v Keni. Dalším jejich produktem jsou nabíjecí stanice, distribuce nabitých baterek, které uživatelé motocyklů jen vymění. Motorky (řečené boda boda) se v Keni (a celé východní Africe) používají jako rychlá veřejná doprava v rámci služeb, jako jsou Uber či Bolt. Službu výměny baterek pro motocykly nabízí také firma Amersand, další z podpořených startupů. Investice pro finanční a blockchainový sektor získala jen firma M-Kopa, a to v hodnotě 51 milionů USD.

Úvěry místo kapitálu

Většina investic do keňského startupového prostředí byla podpořená z rozvojového financování, které se zaměřuje na přechod k zelené energetice. Pozornost si zaslouží fakt, že 62 % celkového rizikového kapitálového financování proběhlo loni v Keni formou dluhového financování a jen 28 % bylo formou kapitálového financování (equity funding). Například v Nigerii či Egyptě je přitom poměr opačný. Závislost na dluhovém financování s sebou přináší samozřejmě rizika, ale také příležitosti. Dokládá to důvěru majitelů v sílu startupového prostředí a příležitostí v Keni a současně dosažitelnost úvěrového financování (především rozvojového).

Přestože investiční prostředí v Keni není zcela jednoduché (zvyšování NTB, zvyšování daní), v oblastech souvisejících s ochranou životního prostředí, přípravě na dopady klimatických změn či využití environmentálně příznivých technologií je hodně příležitostí.

V celé východní Africe se klade důraz na podporu místní výroby, a tak by nové investiční projekty měly nabízet minimálně lokální kompletaci. V kombinaci se zaměřením projektů na udržitelnost by tyto příležitosti měly být zajímavé i pro české podnikatele. Příkladem může být úspěšný projekt české firmy Skyleader na výrobu malých letadel přímo v sousední Tanzanii. Rychle rostoucí trh východní Afriky skýtá velké příležitosti. Je k nim potřeba přistupovat s vizí dlouhodobější investice. Důležité je také věnovat pozornost identifikaci solidních partnerů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Nairobi (Keňa). Autorka: Marta Anna Ledgard, ekonomická diplomatka.
• Teritorium: Afrika | Keňa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Elektromobilita | Investice | Investiční celky

Doporučujeme