Koalice zrušila některé vlastní změny u DPP. Dohodářům se zvýší limit pro placení pojistného

Vláda loni připravila mnoho změn u dohod o provedení práce (DPP). Některé platí už od října 2023 případně od ledna či července letošního roku, další měly nabýt účinnosti od 1. ledna 2025. Již schválený režim oznámených dohod se ale nakonec ruší. Co to znamená v praxi?

Dohodářům se v roce 2025 pouze zvýší limit pro placení zákonného pojistného na měsíční příjem ve výši 25 % průměrné mzdy. Změny, které platily díky novelizaci zákoníku práce od ledna či července 2024 zůstávají v platnosti.

Ilustrační foto | Pexels

Nejedná se přitom o první dříve schválenou změnu v dohod o provedení práce (DPP), která byla zrušena ještě předtím, než začala platit. Zákon, který ruší systém oznámených dohod, schválili poslanci koncem listopadu. Více o původně plánovaném režimu oznámení dohody si přečtěte v článku Zaměstnavatelé musejí od srpna posílat hlášení o příjmech dohodářů ČSSZ na BusinessInfo.cz.

Vláda dala od změn ruce pryč

Vláda loni prosadila i další změny v dohodách o provedení práce, v listopadu 2024 od nich ale dala ruce pryč. Ještě před nabytím účinnosti (od 1. 1. 2025) se tak ruší další úpravy zákona a dohody se do velké míry vracejí zpět do stavu před zásahem konsolidačního balíčku (viz níže).

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2025

Po mnoha letech se alespoň o několik set korun zvyšuje horní limit pro odvádění zdravotního a sociálního pojištění. „Limit pro výdělek bez odvodů je tedy od příštího roku stanoven na 25 procent průměrné mzdy v případě DPP. Pro rok 2025 půjde o částku 11 500 korun a v dalších letech se bude automaticky měnit podle výše PM. Dosud byla tato hranice na 10 tisících korunách,“ připomíná poradce Michal Dvořáček.

Dohoda o provedení práce (zkráceně DPP) se sjednává písemně a musí obsahovat:

  • dobu, na kterou se uzavírá
  • vymezení úkolu nebo činnosti pracovníka
  • výši sjednané odměny
  • rozsah práce (nesmí překročit 300 hodin)

Zaměstnanec dnes může dohodu o provedení práce uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. Pokud je u jedné firmy uzavřeno více dohod, příjmy se sčítají.

V letošním roce (respektive v říjnu 2023) se dohodáři dočkali následujících změn. Od 1. ledna 2024 získali nárok na dovolenou a přiblížili se tak zaměstnaným na hlavní pracovní poměr. Zároveň mají nově nárok na příplatky za práci o víkendu, o svátcích či za práci v noci. Rozvrh pracovní doby musí být zaměstnavatelem oznámen předem. Všechny tyto novinky zůstávají v platnosti i v roce 2025.

Co změnily loňská novela Zákoníku práce a konsolidační balíček?

  • Od října 2023 je povinný rozvrh pracovní doby předem (pro ty, kteří pracují na dohodu)
  • Od října 2023 existuje nová informační povinnost firem (viz níže) a právo dohodářů požádat o pracovní poměr
  • Změnily se finanční limity u prací na dohodu
  • Od ledna mají dohodáři nárok na dovolenou
  • Zaměstnavatelé musejí pracovníkům na DPP či DPČ platit příplatky za víkendy
  • Všechny dohody o provedení práce je nutné hlásit úřadům a praxcovníka registrovat u ČSSZ
  • Mění se některé podmínky pro práci z domova
  • Nově existuje například možnost poslat výpověď e-mailem

Podle nových pravidel, která platí od 1. července 2024, musejí zaměstnavatelé registrovat každého pracovníka, který má dohodu o provedení práce, na České správě sociálního zabezpečení. A to bez ohledu na to, zda mu vznikla či nevznikla povinnost účastnit se na nemocenském a důchodovém pojištění.

Firmy, u nichž působí nepojištění zaměstnanci na dohody o provedení práce, se nově musejí přihlásit do registru zaměstnavatelů ČSSZ. A podniky zároveň musejí každý měsíc posílat sociálce výkaz všech pojištěných i nepojištěných zaměstnanců včetně výše jejich příjmu.

„Zejména pro malé a střední podniky přináší tato novelizace vyšší míru administrativní zátěže a vyšší provozní náklady, jelikož jsou zaměstnavatelé nově povinni sledovat a reportovat údaje o svých zaměstnancích v požadovaných termínech ČSSZ,“ připomíná interim HR manager JPF Czech Simona Ševčíková.

Nový formulář výkaz DPP obsahuje:

  •  jméno a příjmení zaměstnance
  • rodné číslo (datum narození a místo, pokud RČ nebylo přiděleno)
  • zdravotní pojišťovna zaměstnance
  • nástup do práce a její ujkončneí
  • výše příjmů zaměstnance za konkrétní měsíc, který se zrovna ohlašuje

Hlášení do registru se také neruší a zůstává v platnosti i v roce 2025.

Co přinese zrušení plánovaných změn v praxi?

Původní zastropování limitů mělo být zavedeno kvůli podezření na zneužívání dohod u více zaměstnavatelů. Při nahrávání dohod do registru se nicméně zjistilo, že ke zneužívání u DPP dochází minimálně.

U jednoho zaměstnavatele měl být podle zrušené novely limit pro neplacení pojistného 25 procent průměrné mzdy (11 500 korun pro rok 2025). V případě, že by pracovník uzavřel další dohody u jiných zaměstnavatelů, musel by pojištění platit už při příjmech nad 4500 korun za měsíc.

Nakonec je ale pro rok 2025 zachován pouze jeden limit a to pro všechny dohody – 25 procent průměrné mzdy, tedy 11 500 korun. Měsíční odměna do této výše bude od placení sociálního pojištění zcela osvobozena (nebude ji platit zaměstnavatel ani zaměstnanec).

Novela zákoníku práce: Co přinesly změny v dohodách firmám a jak je vnímají?

Peníze na zdravotní pojištění nicméně musejí odvádět státu všichni občané. Dohodáři s příjmy pod limit budou platit zdravotní pojištění jako takzvané osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP), a to ve výši 13,5 procenta z minimální mzdy. To je v roce 2025 2 808 korun za měsíc.

Pokud nemáte podepsané prohlášení k dani, zdaňuje se patnáctiprocentní srážkovou daní (činí tak zaměstnavatel), příjem nemusíte uvádět v daňovém přiznání, nemáte ale nárok na žádné slevy. Přiznání můžete nicméně podat dobrovolně. Případné slevy a odpočty pak samozřejmě využít můžete.

Máte-li naopak podepsané prohlášení poplatníka k dani (růžový papír) platíte patnáctiprocentní zálohovou daň. A samozřejmě můžete uplatnit všechny pro vás dostupné slevy – primárně tedy základní slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun ročně.

Měsíční odměna nad 11 500 Kč (od ledna 2025 na DPP):

Sociální a zdravotní pojištění se odvádí – zaměstnanec hradí 11,6 % z hrubé mzdy, zaměstnavatel 33,8 % z hrubé mzdy. Platí se patnáctníprocentní zálohová daň. 

jap

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění

Doporučujeme