Velkou pomocí jsou kurzy pro děti, které organizuje Centrum pro talentovanou mládež (CTM). Jejich podporu navíc mohou firmy zahrnout i mezi benefity pro své zaměstnance. Ředitelka CTM Jeanne Bočková v rozhovoru popisuje, v čem spočívá online vzdělávání, pro koho je ideální a proč si získává stále větší podporu rodičů.
Martin Brychta (MB): Z jakého důvodu si zaměstnanci volí benefit ve formě vzdělávání pro děti raději než například permanentku do posilovny nebo jiné výhody?
Jeanne Bočková (JB): Těžko dát tyto dvě věci na misky vah, ale jsem ráda, že se mezi benefity pro zaměstnance objevuje i výuková oblast pro děti. Každý chce svému dítěti dopřát to nejlepší, a to bezesporu mezinárodní vzdělání v angličtině může být. Naše Centrum pro talentovanou mládež zprostředkovává individuální online kurzy vedené instruktorem. Studenti si u nás vybírají z celé škály předmětů, které jsou velice zajímavé a které se ve škole běžně neučí. Jedná se o nadstavbu ke školní výuce, a i když poskytujeme řadu stipendií, ne všichni si mohou tuto formu vzdělávání dovolit. Jsme rádi, že mezi možnostmi jsou právě zaměstnanecké benefity, jež tyto kurzy nabízejí zase širší skupině rodičů a dětí.
MB: Pro jaké typy studentů jsou vaše online kurzy vhodné?
JB: Jednoduše pro všechny zvídavé děti, tedy ty, které chtějí dělat něco navíc nebo se zajímají o určitý obor. Jsme připraveni jim poskytnout to nejkvalitnější zázemí a podporu pro rozvoj. Studenti středních škol se u nás připravují na složení náročných mezinárodních Advanced Placement zkoušek, obdoby mezinárodní IB maturity. Ty se uznávají i v rámci profilové části české maturity a zároveň jsou vstupenkou na univerzity po celém světě. Mladší studenti se u nás seznamují s vědou, historií, informačními technologiemi, biologií a s dalšími obory kompletně v angličtině a rozvíjejí své dovednosti. Zkrátka pracují na své budoucnosti a my jsme tu pro ně.
MB: Studují u vás lidé z celé republiky?
JB: Ano, dokonce nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, a mezinárodní AP zkoušky u nás skládají studenti z celé Evropy. Naše kurzy probíhají výhradně online, je jedno odkud a kdy studujete. Máme zájemce z velkých i menších měst. Z čeho jsem nadšená, tak to je odezva od rodičů a několika krajů. Příkladem může být Gymnázium Moravská Třebová, kde studenty podporuje místní podnikatelská komunita, nebo podpora Středočeského či Karlovarského kraje. Rodiče, kteří díky zkušenosti s kurzy CTM u svých dětí vidí, jak je může tato forma vzdělávání posunout a otevřít jim úplně nové možnosti, pak mají motivaci k tomu zajímat se o nás dál a dát o kurzech vědět ostatním. Vidí v tom smysl.
MB: Máte přehled o absolventech kurzů, kterým se povedlo uspět v přijímacích řízeních a dostat se na některou z prestižních světových univerzit?
JB: Zhruba patnáct procent absolventů míří do zahraničí. Často získávají stipendia i od českých sponzorů a AP kurzy a zkoušky jim jednoznačně pomáhají jak v přijímacím řízení, tak na školách ve světě i v Česku. Naše studenty najdete na takových prestižních univerzitách, jako jsou londýnské Imperial College a King’s College, curyšská ETH, pařížské Sciences Po a Sorbonna, montrealská McGill University nebo americké Georgetown University či Johns Hopkins University.
MB: Co mohou udělat rodiče, kteří by pro svoje děti také chtěli kurzy CTM?
JB: První možností je podívat se na náš web www.ctm-academy.cz do katalogu kurzů, jestli je něco neosloví. Všem studentům nabízíme individuální přístup a péči, takže s každým rádi zkonzultujeme jeho vzdělávací cestu a vybereme správný kurz. Rodiče se mohou zeptat ve škole, zda kurzy CTM uznávají v rámci volitelných předmětů nebo zda je tam někdo, kdo s nimi má zkušenost. Se školami po celé republice spolupracujeme a řada z nich patří mezi naše partnery, tím pádem se rodiče mohou opřít i o toto zázemí a dobrou praxi.
MB: Z toho, jak vás poslouchám, mám pocit, že práce ředitelky v takové organizaci je pro vás spíše posláním.
JB: Neskutečně mě nabíjí energií, když vidím příběhy jednotlivých studentů. Někteří s námi prošli online kurzy a dnes, jako absolventi vysoké školy, patří mezi naše instruktory. Chtějí vrátit to, co do nich někdo jiný vložil, podporovat tento typ vzdělávání a příležitostí pro další generaci. A to je něco neuvěřitelně pozitivního. Jsem vděčná, že toho mohu být součástí už víc než deset let.
Jeanne Bočková
Vystudovala VŠE v Praze a také Manchester Metropolitan University. Pracovala jako konzultantka v různých firmách, od roku 2011 je ředitelkou CTM a stará se o jeho chod a o rozšiřování možností mezinárodního vzdělávání pro co největší počet studentů nejen v České republice.