Kompetence Národní rozvojové banky posiluje nový zákon. Ocení ho obce i kraje

Posílení významu Národní rozvojové banky (NRB) podle západoevropských vzorů a větší zapojení banky do finančního zajištění projektů v obcích a krajích. To v kostce znamená vládní návrh zákona o NRB, který v prosinci schválila Sněmovna.

Předkladatelem je Ministerstvo financí. Schválen byl i doprovodný zákon, který je klíčový pro probíhající integraci NRB a České exportní banky (ČEB). Nyní zákon zamíří do Senátu a následně jej musí podepsat prezident.

Ilustrační foto

„Důvodem, proč jsme tento návrh zákona předložili, byl náš slib z programového prohlášení vlády. V tom se kabinet zavázal, že posílí význam Národní rozvojové banky, ale také, že stát tuto banku více zapojí do finančního zajištění projektů v obcích a krajích. Vznikne tak platforma, která pomůže jak cashflow státního rozpočtu, tak výrazně zlepší možnosti pro financování a realizaci rozvojových projektů,“ tvrdí ministr financí Zbyněk Stanjura.

Národní rozvojová banka má v české ekonomice jedinečnou roli. Jde o specializovanou bankovní instituci, která je jedním z nástrojů realizace hospodářské politiky státu.

Plnokrevná rozvojová banka evropského střihu

Z pohledu zákona je však NRB dosud vnímána stejně jako komerční banky, které poskytují jiné služby a mají odlišené cíle. Ministerstvo proto připravilo legislativní změnu, která umožní NRB lépe plnit její roli.

„Zákon o Národní rozvojové bance je jedním z transformačních kroků s cílem vytvořit plnokrevnou rozvojovou banku evropského střihu. S ohledem na specifické postavení těchto institucí je standardem ve vyspělých zemích existence zákona, který definuje především právní rámec upravující výkon činnosti těchto institucí. Zákon dále ukotvuje státní záruky za emitované dluhopisy stejným způsobem jako v případě České exportní banky a v tomto kontextu také upravuje podmínky pro integraci obou bank,“ vysvětluje Tomáš Nidetzký, předseda představenstva Národní rozvojové banky.

Podnikatelé mohou u NRB žádat o bezúročný úvěr na fotovoltaiku

„Zároveň se tímto zákonem v rámci České republiky nastaví k NRB podobný přístup, jako mají nastaveny další rozvojové banky v EU. Jde o logický krok, rozvojové banky mají oproti komerčním bankám jiné zaměření a priority ve své činnosti,“ doplňuje Nidetzký.

Ke změnám na evropské úrovni došlo již během letošního léta, kdy se podařilo vyjednat zařazení NRB na seznam speciálních úvěrových institucí ve směrnici CRD. Na tomto seznamu figuruje většina národních rozvojových bank v EU.

Po legislativní změně bude NRB nadále bankou držící bankovní licenci, zůstane pod dohledem ČNB a bude se řídit většinou právních předpisů regulujících činnost bank. Banka nebude přijímat vklady od veřejnosti, zůstane jí ale zachována možnost přijímat depozita od municipalit, pro které půjde o alternativu k úložkám u běžných komerčních bank.

Posílení spolupráce veřejného a soukromého sektoru

„Nový zákon o Národní rozvojové bance znamená významný posun v možnostech financování strategických projektů, které přispějí k růstu české ekonomiky a rozvoji klíčových oblastí, jako jsou rozvoj infrastruktury, inovace, dostupné bydlení, věda či výzkum. Tento zákon vytváří nové příležitosti pro spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem, což umožní komerčním bankám aktivně se zapojit do dlouhodobého financování a přispět k udržitelnému rozvoji České republiky,“ konstatuje Jan Juchelka, prezident České bankovní asociace a generální ředitel Komerční banky.

Podnikatelům zasaženým povodní poskytne NRB zvýhodněné úvěry a záruky

„Právě prostřednictvím NRB bychom mohli financovat strategické investice soukromého i veřejného sektoru, které přispějí k zelené tranzici Česka. Inovace a dekarbonizace české ekonomiky předpokládá investice na úrovni 1,7-3,0 % HDP, do roku 2050 až 3,2 bilionu korun majoritně ze soukromého sektoru. Role bank je tak na cestě k udržitelnějšímu Česku naprosto klíčová a nezastupitelná,“ dodává Juchelka.

Další krok k integraci s Českou exportní bankou

Třetím čtením v Poslanecké sněmovně úspěšně prošel také doprovodný zákon k návrhu zákona o NRB, který mimo jiné obsahuje novelizaci zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Ta představuje nezbytný krok v probíhající integraci Národní rozvojové banky a České
exportní banky, kterou schválila vláda 29. listopadu 2023.

„Vytvoření bankovní skupiny NRB a ČEB umožní maximalizovat kapitál obou bank ve prospěch posunu české ekonomiky v ekonomiku postavenou na inovacích, přidané hodnotě a finálních produktech,“ uvádí Daniel Krumpolc, předseda představenstva České exportní banky.

Nově bude ČEB schopna financovat české firmy v rámci jejich dodávek pro strategické projekty v ČR, a to například v oblasti jaderné energetiky

Daniel Krumpolc, ČEB

„Schválení doprovodného zákona, který upravuje i zákon o pojišťování a financování vývozu, dále posiluje možnosti ČEB podpořit české vývozně orientované podniky při jejich investicích do modernizace a konkurenceschopnosti. Nově bude ČEB také schopna financovat české firmy v rámci jejich dodávek pro strategické projekty v ČR, a to například v oblasti jaderné energetiky,“ uzavírá Krumpolc.

Propojení státem vlastněných bank zvýší záruční a úvěrové kapacity NRB o desítky miliard korun, a to bez dodatečných nákladů pro státní rozpočet. Vznikne tak kompetenční centrum pro oblast finančních nástrojů EU, podpory podnikání, konkurenceschopnosti, financování infrastruktury a
exportního financování.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme