Účastníky čeká hlavní stream přednášek a dvě paralelně probíhající odborné sekce, jedna se zaměřením na automobilový průmysl a druhá na činnost odborných center působících v rámci ČSJ. V závěru konference se rovněž uskuteční slavnostní galavečer s vyhlášením cen Ambasador kvality České republiky za rok 2024 a předáním dalších významných ocenění.
Umělá inteligence změní způsoby našeho života i práce už v roce 2025
Hlavní přednáškový stream se ponese ve futuristickém duchu. Lukáš Benzl z České asociace umělé inteligence se zaměří na to, jaké novinky přinese do oblasti businessu i životního stylu umělá inteligence a jaké nás na tomto poli čekají regulace. Předá tipy pro organizace i jednotlivce, jak se co nejlépe na všechny tyto změny připravit.
Milan Dufek ze společnosti Škoda Auto ukáže, jak vypadá praktická adopce umělé inteligence v předním průmyslovém podniku u nás. Henry Kuhle z Německé automobilové asociace otevře kontroverzní téma autonomního řízení a dotkne se i dalších trendů v oblasti automobilového průmyslu, jako jsou digitalizace, udržitelnost a urbanizace. Zaměří se na to, jak mohou nové technologie a propojené systémy zlepšit bezpečnost, efektivitu a ekologickou udržitelnost dopravy.
Lucie Nová z České společnosti pro jakost promluví o umělé inteligenci v kontextu normativních rámců ISO 42001 a EU AI ACT. Druhý jmenovaný je relativně čerstvou novinkou, proto se příspěvek bude soustředit na to, jaké požadavky a změny tento zákon přinese firmám, kdy vstoupí v platnost a jaké kroky je nutné podniknout pro dosažení souladu s legislativou.
Nový výzkum identifikuje 5 typů lidí, kteří definují budoucnost práce s umělou inteligencí
Luděk Brunclík ze společnosti Preciosa Ornela a Gregor Krajčovič z firmy Cognexa si společně vezmou slovo, aby účastníky seznámili s využitím AI v kontrole kvality. Společnosti, které zastupují, pět let spolupracovaly na vývoji a použití AI při kontrole kvality v průmyslových i dalších odvětvích. Sklářská výroba Preciosa Ornela je jedním z průkopníků ve využití AI.
Monika Hoffmannová z KION Group a KION Stříbro je zkušenou manažerkou v oblasti ESG. Proto přednese příspěvek na téma Výpočet uhlíkové stopy ve výrobním podniku. Opírat se bude o čtyři pilíře: definice cílů a rozsahu, analýza inventáře, hodnocení environmentálních dopadů, interpretace předchozích fází.
Martin Koval z Českého metrologického ústavu se bude věnovat Digitálním kalibračním listům. Digitální kalibrační certifikáty (DCC) jsou dalším vývojovým krokem v oblasti kalibračních údajů. Jsou stěžejní pro digitalizaci v metrologií, což přináší benefity především uživatelům.
Milan Trčka z NQA a Miroslav Krčma z TNK 106 Normalizační komise pro environmentální management účastníkům konference prozradí, jak se vypořádat s novým požadavkem norem systému managementu v oblasti klimatické změny a jak jej auditovat.
Sekce: Kvalita v automobilovém průmyslu
V automobilovém průmyslu dochází k velké transformaci, jež klade na automobilky i jejich dodavatele nové požadavky. Sekce se bude koncentrovat na témata jako např. přístupy k řízení tvorby a schvalování softwaru používaných v automobilech, nové a aktualizované požadavky a postupy automobilek v rámci systémů řízení kvality, témata spojená s uplatňováním právních požadavků v oblasti automotive.
Jak Vlček z Bentely Motors Limited se ujme slova o tom, jak při nízké kvantitě výroby dbát na bezchybnou kvalitu. Zaměří se na to, jak si Bentley udržuje exkluzivitu a tradici díky pečlivému výběru a řízení svých dodavatelů.
Marek Bělka ze Škoda Auto se bude věnovat otázkám kvality softwaru pro automotive – jak vůbec kvalitu definovat, dosahovat jí a měřit ji. Petr Hrnčíř z téže automobilky pak bude hovořit o alternativních palivech. S novými certifikačními pravidly IATF 16949 Ver. 6 a jejich dopadu na organizace v automotive průmyslu seznámí Pavol Plevják z DQS Slovakia.
Sekce: Odborné sekce ČSJ
Miroslav Kužvart z České asociace oběhového hospodářství bude mluvit o využití certifikace systémů managementu ve prospěch rozvoje cirkulární ekonomiky v ČR. Zodpoví, jak odklonit odpad ze skládek a vytvořit z něj suroviny, o něž firmy budou vést konkurenční boj.
Kateřina Niklová z Ministerstva financí ČR se ujme příspěvku, který se bude zabývat etikou i udržitelností nikoli jako suchými disciplínami, ale příležitostmi, jichž se lze ujmout hravě a jejichž dopady je možné pociťovat prakticky bezprostředně.
Anna Mládkové z České společnosti pro jakost účastníkům přiblíží, jaký je strategický záměr výboru Odborného centra spolehlivosti. Dokladovat to bude na aplikaci matematicko-statistických metod při analýze a predikci spolehlivosti sálových počítačů, tramvají, tlačných remorkérů, lokomotiv nebo dokonce takového kolosu, jakým je jaderná elektrárna Dukovany.
Danuše Fišerová z České společnosti pro jakost bude hovořit o modelu EFQM 2025, který je jednodušší, více návodný, přímočařejší a o pořádný kus se posunul směrem k udržitelnosti. Excelence je nyní redefinována jako dosahování udržitelné výkonnosti. Ukáže taktéž možnost rychlé diagnostiky organizace, v níž celým procesem včetně obdržení strategické zpětné vazby projde za jediný týden.
Galavečer České společnosti pro jakost
Tradičním vrcholem konference Dny kvality je galavečer, v jehož rámci Česká společnost pro jakost vyhlašuje vítěze soutěže Ambasador kvality České republiky, a to v sekcích pro organizace z komerčního i veřejného sektoru.
Předána budou také další ocenění, jež ČSJ uděluje – Quality Innovation Award, Manažer kvality roku, Cena za návrat do života, Cena Františka Egermayera, Cena Anežky Žaludové nebo značka kvality CZECH MADE.
Konference se uskuteční již 12. listopadu 2024 v kongresovém hotelu Clarion v pražských Vysočanech.
Více informací naleznete na webu konference Dny kvality 2024.
Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem České společnosti pro jakost i konference Dny kvality 2024